Здравје и исхрана

Вакцина против КОВИД: Kои нуспојави ги имаат доброволците кои примија доза?

Американската фармацевтска компанија Pfizer завчера објави дека бара од американските регулатори вонредно одобрување за вакцината против COVID-19, така што уште во почетокот на декември би стигнале првите дози за употреба. Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech се одлучија на оваа акција неколку дена откако објавија дека нивната вакцина има 95% …

Прочитај повеќе

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Nosenje maski

Уште од почетокот на пандемијата се водат дебати за тоа колку маските се корисни во спречувањето на ширењето на ковид-19, и кого и колку штитат. Научниците толкуваа и докажуваа дека маските секако ја намалуваат можноста за ширење на капките, а со тоа и ширење на вирусите. Исто така, повеќе експерти …

Прочитај повеќе

Руски лекар препорачува евтина “имуно бомба” што можете да си ја приготвите

Caj od ren

Пандемијата на коронавирус несомнено го промени нормалниот тек на нашите животи. Веќе речиси заборавивме како функциониравме без постојана употреба на средства за дизинфекција или заштитни маски. Факт е дека нашите животи никогаш повеќе нема да бидат исти, и откако ќе заврши пандемијата. Сепак, покрај коронавирусот постојат и други сериозни болести …

Прочитај повеќе

Научник од „Оксфорд“ тврди дека вакцината против ковид-19 е подготвена

Corona Vakcina

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од „Оксфорд“, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека вакцината против короната не е штетна и создава имунолошки одговор. „Во фаза три бројот на луѓе е проширен на 30.000 со оксфордската вакцина“, изјави Рамадан за ХРТ. Тој изјави дека …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Пулмолог објави снимка од бели дробови на 22 годишен пациент со коронавирус

Белградскиот пулмолог Дејан Жујовиќ, кој исто така заболел од ковид-19, објави снимка од белите дробови на 22-годишен пациент заразен со коронавирус. Тој објасни дека видеото го објавил на Фејсбук за да ги потсети сите оние кои не веруваат во постоењето на вирусот што го предизвикува ковид-19 и дека станува збор …

Прочитај повеќе

Кожувчанка лансира нова производствена линија за лименки

Кожувчанка е компанија која секогаш е во чекор со светските трендови, пласирајќи ги новитетите на македонскиот пазар. Нивната следна инвестиција е имплементација на комплетно нова производствена линија по најсовремена технологија за производство на лименки, на која ќе се произведуваат сите нивни брендови, со исклучок на водите, па веќе од месец …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Како би изгледал животот без пчели?

pceli

Поради брзиот начин на живот, честопати ги забораваме или не ги цениме малите работи. Уживаме во консумирањето храна и пијалак и за среќа, на овие простори имаме голем избор на сезонски овошја и зеленчуци. Но, на што се должи ова изобилие и разновидност, кому треба да се заблагодариме? На пчелите! …

Прочитај повеќе

Најлошо погодената германска област стана коронавирус „лабораторија“

heinsberg_naslovna

Германските научници го објавија она што го опишаа како прва студија, за тоа како се шири коронавирусот и како може да се спречи, користејќи го најтешко погодениот округ во Германија како лабораторија во реалниот живот. Вирусот се шири многу брзо во областа Хајнсберг во која живеат 250 илјади жители. Во …

Прочитај повеќе

НЕМА ВЕЌЕ СОЛЗИ И ПЛАЧЕЊЕ ДОДЕКА СЕЦКАТЕ КРОМИД! Овие трикови се СПАС ВО КУЈНАТА и толку се едноставни што секогаш ќе ги користите!

kromid2

Еден од најдобрите начините за сечење кромид е тоа да се прави под вода и тоа во сад кој има рамно дно. Може да биде малку незгодно, бидејќи водата го забавува движењето на ножот,  но ако доволно цврсто го држите кромидот, ќе го исечкате без проблем. Сецкањето во близина на …

Прочитај повеќе

ЌЕ ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПУШИТЕ ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ АКО РЕДОВНО ЈА КОНЗУМИРАТЕ ОВАА СМЕСА! Ви треба само 2 минути да ја направите!

pusenje

Прочуената руска лекарка Антонина Шчипина ги советува пациентите како да престанат да пушат за само неколку дена. Навистина е чудесно како делува оваа смеса. Ја убива секоја желба за никотин во вашето тело, а подготовката е повеќе од едноставна. Потребни ви се само суви лисја од тегавец. Подготовка: Земете неколку …

Прочитај повеќе