Реклама

Јувентус уште еднаш ја воодушеви Италија: “Не ја сакаме титулата на зелена маса”

Италијанците покрај борбата со коронавирусот, исто така длабоко се загрижени и како ќе биде завршена фудбалската сезона во Сериа А.

Zito baner

Фудбалот во Италија беше прекинат по 26-то коло, и на 12 натпревари пред крајот води Јувентус, со бод повеќе од Лацио, додека Интер има девет бода и еден натпревар помалку од лидерот.

Agria

Со оглед на тешката состојба во Италија, во која стотици луѓе умираат дневно, еден од моделите да се справи со незавршената сезона е предложен за шампион за 2019/2020 година, и кандидатите за Европски куп за следната сезона ќе бидат објавени врз основа на табелата во моментот на прекин оваа сезона.

Serija-A-igraci-1

Сепак, Јувентус, остро се спротивстави на ова и рече: „Нема да ја освоиме титулата на зелената маса“.

Најдобриот италијански клуб објави дека освојувањето на деветото Скудето во низа или 36-то вкупно, сакаат да го освојат на теренот кога ќе се исполнат условите, а не со указ донесен во канцеларијата.

Јувентус направи гест кои ги воодушеви неговите фанови. Минатата недела, неговите фудбалери се откажаа од платите до крајот на јуни, поради короната.

Ова заштеди работни места и плати за многу од вработените во клубот и го спаси Јувентус 90 милиони евра.