Реклама

Почина 60-годишна велешанка од ковид-19, 43-годишен маж пренесен во Скопје

Bolnica Oktomvri 2021

Велешанка на 60-годишна возраст почина на инфективното одделение во велешкатра болница како последица на ковид-19. Од болницата информираат дека починатата развила пнеумонија, но имала и други хронични болести, како дијабетес и хипертензија. Таа е 281 жртва на ковид-19 во Велес, од почетокот на пандемијата до денеска.

Содржината продолжува под рекламите

Поради влошена здравствена состојба, 43-годишен велешанец синоќа е транспортиран на инфективната клиника во Скопје. Во велешката болница денеска се хоспитализирани 29 пациенти, од кои 19 се позитивни, двајца се непотврдени и петмина се негативни на тестовите за ковид-19.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Од почетокот на пандемијата до денес, од ковид-19 се заразија 7653 велешани, од кои 7214 се излечени, а активни се 159 случаи.

Можеби ќе ве интересира: