Реклама

Ново покачување на цената дизелот

Benzinska pumpa Veles

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,59% во однос на одлуката од 5.10.2022 година.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Новите цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 89,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 97,50 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 94,50 (денари/литар) Мазут М-1 НС 51,252 (денари/килограм).

Можеби ќе ве интересира: