Реклама

Лажни дојави за експлозивни направи во училиштата и Народната банка

nbrm NARODNA BANKA

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и НБРМ, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите, а потоа се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Денешната закана за бомба во Народната банка се случува по првпат во една државна установа. Првите лажни дојави се појавија на 26-ти октомври кога во посета на земјава беше шефицата на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен.

Можеби ќе ве интересира: