Реклама

САД ги предупредува граѓаните: Напуштете ја Русија што поскоро

pretstavnicki dom Amerika

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро да ја напуштат таа земја.

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен рече дека САД се длабоко загрижени што дописникот на Волтрит журнал Еван Гершович е приведен во Русија шпионажа.

Agria

Од друга страна, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави оти не станува збор за сомнеж, туку новинарот бил „фатен на дело“.

Според руските безбедносни власти, по инструкции на американската страна новинарот собирал информации кои се државна тајна за активностите на една од компаниите на рускиот воено-индустриски комплекс.

Moжеби ќе ве интересира: