Реклама

Прволигашите одлучија, се чека одлука на ФФМ

Borec Vardar

Прволигашките клубови се изјаснија, со исклучок на две екипи, неофицијално сите го прифатиле предлогот да се игра плеј оф и плеј аут. Во плеј офот ќе учествуваат 6-те најдобри екипи од Првата лига, а 4-те последни ќе играат во плеј аут-от, но без последици, ќе нема испаѓање.

Zito baner

Најдобрите три екипи во плеј офот ќе обезбедат пласман во европските купови. Уште една македонска екипа ќе учествува во европските купови, тоа ќе биде победникот во Купот. Договорено е наместо по две средби, во полуфиналето да се игра по една средба, што значи ќе има ново извлекување за домаќинот, или пак ќе се одреди неутрален терен. И во финалето ќе има само една средба.

Agria

Веќе се зборува и за евентуално проширување на Првата лига во сезоната 2020-2021 година. За ова ќе се изјасни ФФМ, до 25-ти Мај, кога треба до УЕФА да го достави својот план за новата сезона.

Најавено е доигрувањето на првенството во Првата лига да почне на 14-ти или 17-ти Јуни.