Реклама

Регулаторна одлучи, горивата повторно поскапуваат

benzin

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за ново поскапување на горивата во нашата држава, а новите цени стапуваат на сила на полноќ.

Zito baner

Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за 1 денар по литар гориво, додека Еуросупер БС-98 ќе поскапи за 1,50 денари. Еуродизелот, пак, поскапува за 1 денар.

Agria

Со ова, според новите цени на горивата, од вечерва на полноќ Еуросупер БС-95 ќе се точи за 58 денари по литар гориво, малопродажната цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 60,50 денари за литар, додека пак Еуродизел ќе се продава за 50 денари по литар гориво.

Како причина за поскапувањето се наведуваат зголемувањето на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар.