Реклама

Нови три случаи на заразени во Велес, 103 во Македонија

Koronavirus vakcina

Нови тројца пациенти се зарзени со вирусот ковид 19 во Велес. Во последното деноноќие Министерството за здравство регистрира и нови 103 случаи во Македонија.

Повторно најмногу има во Скопје 46. Следуваат Тетово со 17, Куманово, Штип и Ресен по шест. Струга има девет, Охрид три, Прилеп два, Св. Николе, Струмица, Гостивар,Битола и Кавадарци по еден нов случај.

Agria

Институтот за јавно здравје регистрира и 13 оздравени пациенти, а починати се 5 лица, тројца од Скопје, еден пациент од Куманово и еден пациент од Тетово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.157, бројката на оздравени пациенти е 1.723, на починати е 193, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.241.

Поврзани вести: