сабота, 3 декември, 2022
Реклама

Нови два случаја на позитивни на Ковид 19 во Велес, во државата 185

Srbija korona

Одново високи бројки на заразени од коронавирус во Македонија, 185 нови случаи. Во Велес има два позитивни пациенти на Ковид 19.

Најмногу зарзаени и денес се од Скопје 96. Струга има 20 нови случаи, Тетово 14. На листата со голем број на заразени се најде и Дебар со 18 нови случаи. Ресен има осум нови случаи, Охрид седум, Штип четири, Кичево три. По два нови случаи има Битола, Велес, Кавадрци, Куманово, Гостивар и Св. Николе, а по еден Прилеп, Пробиштип и Крива Паланка.

Agria

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 41 оздравен пациент.

Починати се 11 лица, осум од Скопје, еден пациент од Куманово, еден од Штип и еден од Тетово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5005, бројката на оздравени пациенти е 1904, на починати е 233, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2868.

Поврзани вести: