Реклама

Самсунг Galaxy S10+ една година подоцна

Најпопуларната серија на Самсунг со Android оперативниот систем веќе излезе во продажба. Имено Galaxy S20 се многу моќни телефони, но никогаш не е лоша идеја да се преиспита ланскиот предводник и да се види колку добро старее, а особено во време кога ќе слушнеме дека новиот предводник има некои клучни карактеристики на овој телефон.

Zito baner

Ова особено искуство за повторно прегледување на Самсунг Galaxy S10+ беше интересно. Мислам, сигурно, S7, S8 и S9 беа сите добри телефони, но секогаш засенети од конкурентите како OnePlus за цената, Pixel за неговата камера, па дури и сопствениот Galaxy Note на Самсунг заради дополнителните карактеристики. За разлика од тоа, Galaxy S10 + ги освои повеќето од своите споредби и стана Galaxy S на кој луѓето најмногу се потпираа, и тоа најмногу се однесува со сите работи што ги доби Самсунг.

Agria

Хардвер

На пример, хардверот одигра клучна улога. Се чини дека Самсунг ги слушаше своите клиенти и направи нешто за тоа. Потрошувачите секогаш се грижат за тоа како телефонот ќе изгледа неколку месеци или години на употреба. Освен ако не ја изберете црната варијанта, секоја друга боја што Самсунг ја понуди добро ракува со отпечатоци. Телефон за кој што мислам дека хардверот старее добро, овој телефон може сериозно да помине како нов телефон ако се гледа на маса и после една година користење.

Потрошувачите сакаат голем екран, но не сакаат тежок телефон што е тешко да се ракува. Сериозно не знам што чудо направи Самсунг овде, но ова е најудобниот фаблет што го користев цела година. Самсунг отпушти 14 грама од тежината, и чувствувам дека дистрибуцијата е променета затоа што овој телефон е неверојатно лесен за држење и ракување. Како резултат, задоволство ми беше да го користам, да се ракувам со едната рака додека комотно го држзам во другата.

Екран

Потрошувачите сакаат најдобри и најголеми екрани што можат дасе купат со пари. Тој неверојатен однос на контрастот што го тврди „Apple“ со 2 милиони до 1, да, поставата на Galaxy S10 го донесе шест месеци порано. Самсунг продолжува да биде крал на дисплеите, толку многу што ако некоја друга компанија сака да се натпреварува, тие користат панел Самсунг. Репродукцијата на бојата е беспрекорна, светлината е водечка во класата на директна сончева светлина, а звукот е најадобар благодарение на гласните звучници со двојно отпуштање и приклучокот за слушалки. Навистина мојата единствена жалба е издржливоста на стаклото. Со текот на времето доби неколку гребнатини кои не можат да се сокријат, а потоа се јавува проблемот што навистина не можете да користите заштита на екранот заради скенерот со Ултрасоничен отпечаток.

Камера

Сега, веројатно најбараната одлика за кој било одличен паметен телефон, е дека камерата е добра како што секој производител вели дека е. Да се ​​соочиме, секоја компанија тврди дека нивните телефони се одлични во ова, но многу малку го постигнуваат тоа. Galaxy S10 + не беше мојот омилен во овој оддел, но дефинитивно слета во моите топ 5 за 2019 година, со резултати што се уште добри денес. Пристапот на Самсунг кон фотографијата созреал многу по Galaxy S9, со помалку заситена боја и поточно прикажување на она што окото можеше да го види. Компанијата не беше прва што вклучува ноќен режим на своите предводници, но сметам дека нејзините резултати се најпаметните во одредени сценарија. Можеби дури и премногу светла во некои случаи, со презаситени резултати, но барем ја имате опцијата.

Самсунг исто така доцна ја прифати разновидноста на трендот со три камери, и ова е нејзин прв уред со ултра широк, морам да кажам дисторзија од таа камера дефинитивно не беше мојот омилен. Сепак, ова е камерата што овозможи супер стабилно видео што многу го пофалија. Искрено претпочитав да се држам со стандардното видео затоа што може да префрлите фокусни должини на 4К, а стабилизацијата беше исто толку добра. Ова беше исто така првиот паметен телефон кој обезбеди видео 4K од селфи-камерата, а за мене тоа беше голем напредок. Совпаѓањето на ова со микрофон благодарение на 3,5 милиметарскиот приклучок за слушалки го направи овој идеален телефон за VLOGGing.

Дури и полето за гледање на оваа селфи-камера овозможи некои добри селфиња, селфи портрети, и ова продолжува да биде едно од моите омилени паметни телефони во режимот на портрет затоа што имате многу опции за да ги модифицирате по фактот.

Внатрешни компоненти

На крај, но не и најмалку важно Galaxy S10 + сè уште има одличен процесор дури и една година подоцна, и има доволно добра RAM меморија и многу голем internal storage што може да се прошири. Неговата батерија е сè уште една од најголемите во својата категорија, има обратно полнење на wireless charging и е оценет со IP68 рејтинг за водотпорност и прашина.