Реклама

Два нови случаи на ковид 19 во Велес, 126 во Македонија

Infektivno Veles 997x485

Двајца велешани се позитивни на коронавирус. Во последното деноноќие регистрирани се 126 нови случаи во Македонија.

Најмногу во Скопје 66, Штип 15,Тетово 19, Куманово шест, Кавадарци четири, Прилеп и Ресен три, Велес, Струга, Гостивар и Пробиштип по два, и еден случај има во Свети Николе и Битола.

Soopstenie 10.07.2020

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почеток на епидемијата изнесува 6.334, бројката на оздравени пациенти е 2475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557 лица.

Поврзани вести:

Реклами