Реклама

ТОЈ ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ НА СПОРТОТ СО НАПУШТАЊЕТО НА СЕВИЛЈА ВО КИНА, а сега тој вели: ОД ШТО ДА СЕ ПЛАШАМ?

Кон крајот на февруари, Португалецот Даниел Карико се потпиша за кинескиот Вухан, клубот од градот од каде започна пандемичкиот коронавирус.

Zito baner

После седум години играње во Севилја, тој реши да направи драстичен потег, па многумина се прашуваа зошто го стори тоа, со оглед на хаосот во Кина во тие денови. Денес, животот во Хебеј се врати во нормала и кинескиот шампионат треба да започне кон средината на април, ако се оди добро.

Agria
BARCELONA, SPAIN – OCTOBER 06: Daniel Carrico of Sevilla FC (L) competes for the ball with Lionel Messi of FC Barcelona (R) during the Liga match between FC Barcelona and Sevilla FC at Camp Nou on October 06, 2019 in Barcelona, Spain. (Photo by Aitor Alcalde/Getty Images)

„Проблемот со вирусот моментално зема замав во Европа, но во Кина тој практично е искоренет. Од што се плашам? Ситуацијата во Кина е моментално побезбедна отколку во останатите. свет “, рече 31-годишниот португалски стопер.

Тој знае дека многумина се зачудени од неговото заминување од Севилја кон Вухан.

“Не можам да негирам, на почетокот размислував дали ќе ја прифатам или не понудата на Вухан. За време на преодниот период, не знаев што е COVID-19 и имав информација дека некој вирус циркулира во Кина. Со денови бев информиран, а потоа челниците на клубот ме убедија дека нема да се вратиме во Вухан се додека не заврши опасноста. Точно е дека коронавирусот се шири насекаде, сепак, работите се далеку поповолни во Кина. Бројот на пациенти се намалува секој ден, скоро и да нема веќе “, рече тој.

“Важно е да се спречи ширењето на вирусот на кој било начин. Најдоброто нешто што треба да направите е да ги прекинете спортските настани, со оглед на бројот на луѓе кои пристигнуваат на стадионите. Ситуацијата може да се реши со одложување на натпревари, но јасно е дека би било уште поефикасно да се прекинат првенствата, лига и сите натпреварувања. „Здравјето мора да биде пред фудбалот“.