Здравје и исхрана

Почнува сезоната на алергија на полен – совети како да ги ублажите симптомите

alergii, polen

Избегнувајте да поминувате време на отворено Иако избегнувањето престој на отворено по зимските денови изгледа како невозможна мисија, луѓето кои се алергични на полен треба двапати да размислат пред да одлучат да го напуштат домот. Но, тоа не значи дека не треба да излегувате од дома, туку потрудете се да …

Прочитај повеќе

Рецепт за лазањи со печурки, посен ручек на кој му нема рамен

aaaa posni lazanji

Лазањите станаа едно од омилените италијански јадења на нашите простори. Сочниот сос со месо меѓу неколку редови тенко тесто навистина му дава на јадењето неодолив вкус. Добрата вест е што можат да се направат и во посна варијанта, а вкусот е исто толку добар. Состојки: – 1 килограм кора за …

Прочитај повеќе

Oвие држави им плаќаат на жителите да користат велосипед

velosipedisti

За да не останат заробени со часови во километарски колони до работа, сè повеќе луѓе низ Европа одлучуваат да патуваат со велосипед. Некои земји се понапред во велосипедската инфраструктура во споредба со други, а дополнително, за да го популаризираат овој најзелен начин на транспорт, сè повеќе земји воведуваат специјални понуди …

Прочитај повеќе

Како да го победиме стравот и анксиозноста

Фото: sandracohenphd.com Стравот е често присутна емоција во животот на секој човек. Секој од нас има барем еден страв, со кој се соочува. Стравот може да има различни причини и да биде поврзан со различни ситуации, од клаустрофобија и социјална анксиозност до страв од неизвесност и губење на контрола. Во …

Прочитај повеќе

Дочекајте ја есента спремни: Пет намирници за поотпорен организам

sonce esen

Со преминот на летото во есенските и постудените денови, телото доживува промени и му треба дополнителна сила за да се избори со вирусите кои ги носи оваа сезона. Овде од голема помош може да ни биде храната што ја јадеме редовно. За вас ги подготвивме првите пет намирници кои ќе …

Прочитај повеќе

Кожувчанка со нов изглед и квалитет на стаклената амбалажа

Kozuvcanka vo staklo naslovna

Кожувчанка ДОО Кавадарци е Компанија која секогаш напредува заедно со своите производи. Отсекогаш во тренд со случувањата, целта на Кожувчанка ДОО е да се постигне најдобриот квалитет користејќи ги сите предности во технологијата, се’ со цел потрошувачот да го добие најдобриот производ на пазарот. “Овој пат, природната минерална вода Кожувчанка …

Прочитај повеќе

Како пандемијата влијае на развојот на децата до три години

deca

Иако експертите во голема мерка не се загрижени дека малите деца пропуштаат големи развојни пресвртници за време на пандемијата, тие се загрижени дека родителите ненамерно можат да ги пренесат своите стравови и грижи на своите мали деца. Иако сите се надеваа дека пандемијата нема да трае толку долго, сè уште …

Прочитај повеќе

Вакцина против КОВИД: Kои нуспојави ги имаат доброволците кои примија доза?

Американската фармацевтска компанија Pfizer завчера објави дека бара од американските регулатори вонредно одобрување за вакцината против COVID-19, така што уште во почетокот на декември би стигнале првите дози за употреба. Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech се одлучија на оваа акција неколку дена откако објавија дека нивната вакцина има 95% …

Прочитај повеќе

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Nosenje maski

Уште од почетокот на пандемијата се водат дебати за тоа колку маските се корисни во спречувањето на ширењето на ковид-19, и кого и колку штитат. Научниците толкуваа и докажуваа дека маските секако ја намалуваат можноста за ширење на капките, а со тоа и ширење на вирусите. Исто така, повеќе експерти …

Прочитај повеќе

Руски лекар препорачува евтина “имуно бомба” што можете да си ја приготвите

Caj od ren

Пандемијата на коронавирус несомнено го промени нормалниот тек на нашите животи. Веќе речиси заборавивме како функциониравме без постојана употреба на средства за дизинфекција или заштитни маски. Факт е дека нашите животи никогаш повеќе нема да бидат исти, и откако ќе заврши пандемијата. Сепак, покрај коронавирусот постојат и други сериозни болести …

Прочитај повеќе