Вести

Претрес во Велес, пронајдена дрога, приведен дилер

Droga Heroin

На 16.11.2023 во Велес, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција –Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при МВР во координацијаОдделението за недозволена трговија со дрога при СВР Велес го лишиле од слободаГ.Ш.(44) од Велес.Текстот продолжува под рекламата При претрес во неговиот дом, извршен со судска …

Прочитај повеќе

Нуркачи ќе проверуваат зошто попушти мостот кај Стоби

zeleznicki-most-na-crna-1

Нуркачки тим на МВР ќе проверува каква е состојбата на темелот на разнишаниот столб на дното на реката Црна, откако завчера попушти конструкцијата на железничкиот мост кај Стоби. После таквата инспекција, ќе биде појасно какви зафати ќе се прават и колку време ќе се реконструира мостот.Текстот продолжува под рекламата Експертски …

Прочитај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди, од попладне продор на влажен бран

Veles Noemvri 2023

Променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне под влијание на нов влажен и студен бран ќе има врнежи од дожд, пообилни во ноќните часови кога на планините ќе преминат во снег.Текстот продолжува под рекламата Минималната температура ќе се движи во интервал од …

Прочитај повеќе

Велешката полиција повторно активна, приведен е дилер на дрога

SVR Veles policija

Денеска (16.11.2023) во Велес, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија при СВР Велес го лишиле од слобода Д.Б.(37) од Велес. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, дигитална вага и пари во различни апоени. Лицето било задржано во полициска станица …

Прочитај повеќе

Почина актерската легенда Мето Јовановски

meto jovanovski

На 77-годишна возраст денеска почина актерот Мето Јовановски. Жалната вест на социјалните мрежи ја пренесе неговиот помлад колега Драган Спасов-Дац. Роден е во 1946 во с. Панчарево, Пехчевско и во 1971  завршил Театарска академија во Софија, Бугарија и истата година се вработил во Драмскиот театар во Скопје. Неговата глумечка кариера …

Прочитај повеќе

Состојба на патиштата

Avtopat Negotino

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.Текстот продолжува под рекламата Од 15.11.2023 година започнува законската обврска за задолжително поседување …

Прочитај повеќе

Професори од градежен ќе ја проценат состојбата на железничкиот мост кај Градско

ЦУК известува дека, согласно информирањето од Македонски железници дека поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река, на линијата Гевгелија – Велес, поточно помеѓу железничките станици Кукуричани – Градско (во близина на Стоби), железнички сообраќај на овој патен правец е во прекин, (и патнички и товарен), но патничкиот сепак …

Прочитај повеќе

Сончево со слаб северен ветер

Veles od drn NOemvri 2022

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер кој претпладне вдолж Повардарието ќе биде повремено засилен и од северозападен правец, се вели во прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Текстот продолжува под рекламата Утринската температура ќе биде од 1 до 10 …

Прочитај повеќе

Велешаните Габриела Гајдова и Александар Шопов избрани за судии во скопска Апелација

Судиите Габриела Гајдова и Александар Шопов станаа нови аплеациски судии. Двајцата судии од Основниот суд Велес, Судскиот совед денеска ги избра меѓу осумте нови судии за Апелациониот суд Скопје. Гајдова ќе суди во кривичниот, а Шопов во граѓанскиот оддел на судот.Текстот продолжува под рекламата Габриела Гајдова, која неодамна се здоби …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Поради напукнат столб на мост, железничкиот сообраќај од Скопје до Гевгелија се одвива комбинирано – со воз и автобус

zeleznicki-most-na-crna-1

Поради напукнат бетонски столб на мост на Црна Река, железничкиот сообраќај на линијата Гевгелија – Велес се одвива комбинирано, со воз и автобус.Содржината продолжува под рекламата Како што информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК), според информациите што ги добиле од „Македонски железници“, прекинот на железничкиот, патнички и товарен …

Прочитај повеќе