Вести

Велешанецот В.М доцна синоќа спроведен во Кривичниот суд Скопје

Велешанецот, В.М кој е еден од осомничените за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, доцна синоќа е спроведен во Кривичниот суд во Скопје.  Во изјава за медиумите, прашан дали го извршил убиството на Вања, В.М одговори негативно.  Вања беше пријавена за исчезната во понелденикот на 27 ноември, а нејзиното тело беше …

Прочитај повеќе

Пронајдени безживотните тела на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Vanja Gjorgievska kidnapirana

По седумдневна потрага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, МВР соопшти дека најдено е нејзиното безживотно тело, заедно со уште едно на 74-годишен човек, во близина на Велес. Содржината продолжува под рекламата По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на …

Прочитај повеќе

Обвинителството бара притвор за тројца од приведените во врска со исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Vanja Gjorgievska kidnapirana

Јавното обвинителство побара од Кривичниот суд притвор за три од петте лица, кои полицијата, како што вчера соопшти министерот Оливер Спасовски, ги приведе во врска со исчезнувањето на девојчето Вања Ѓорчевска. Од обинителството велат дека по целодневно собирање на докази, е побарано за трите лица да се изрече 48 часовен …

Прочитај повеќе

Големо Коњари се лизна во Лажани, Борец и Превалец ја намалија предноста

Borec Ultras Treta Liga 18.11.2023

Со одигрувањто на одложените натпревари од 11 коло, поради завејаните терени, заврши есенската полусезона во Третата фудбалска лига – Југ. Големо Коњари е есенски првак, а со заостанување од два бода го следат велешките клубови Борец и Превалец.Содржината продолжува под рекламата Денес во Лажани, екипите на Слога и Големо Коњари …

Прочитај повеќе

Бисинов Фруитленд незапирлив, Металург РА совладан по втор пат

metalurg-ra-bisinov-fruitlend

Тимот на Бисинов Фруитленд ја продолжи серијата без пораз во Првата лига, откако на гостински терен во салата „во Автокоманда го совлада тимот на Металург РА со убедливи 33:24 во натпревар од 12 коло.Содржината продолжува под рекламата Домашниот состав им парираше на велешани само 8 минути, кога беше изедначено 4:4. …

Прочитај повеќе

Приведени двајца велешани, едниот агресивно се однесувал кон сопругата, другиот кон својата мајка

semejno nasilstvo

Приведени двајца велешани, едниот агресивно се однесувал кон сопругата, другиот кон својата мајка. Во првиот случај синоќа, во 19.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Ј.Ш.(34) од Велес. Како што се наведува во билтенот на СВР Велес, тој по претходна расправија, агресивно се однесувал …

Прочитај повеќе

Димитар Апасиев e старо-нов претседател на партијата Левица

Dimitar-Apasiev-007

Президиумот на Левица, едногласно го реизбра, Димитар Апасиев, за старо-нов претседател на партијата.Содржината продолжува под рекламата Јована Мојсоска е назначена за Генерален секретар на Левица.Содржината продолжува под рекламата Вториот Пленум на партијата се одржа во текот на вчерашниот ден, а делегатите на Пленумот ги усвоија Статутарните одлуки. На оваа сесија …

Прочитај повеќе

Теодор Алексовски освои бронзен медал на меѓународниот боречки турнир „Ментаз Алајбегу“ во Скопје

Teodor Aleksovski BK Borec

Теодор Алексовски од Боречкиот клуб Борец, го освои бронзениот медал во категорија до 90 килограми, слободен стил, на силниот меѓународен турнир „Ментаз Алајбегу“, кој се одржа во Скопје. На турнирот учествуваа 110 борачи од шест држави.Содржината продолжува под рекламата Следниот викенд, борачите на БК Борец ќе патуваат за Белград каде …

Прочитај повеќе

Анѓушев се сретна со минитерот за надворешни работи на Малта, Јан Борг

kocho-angjushev-mfeat-ian-borg-7

На маргините на самитот на ОБСЕ, почесниот конзул на Малта во Северна Македонија, Кочо Анѓушев имаше работен доручек со министерот за надворешни и европски работи и трговија на Малта, Јан Борг.Содржината продолжува под рекламата На средбата министерот Борг се заблагодари за работењето на почесниот конзулат во Скопје и за асистенцијата …

Прочитај повеќе

Негативен природен прираст во третиот квартал од годинава

veles od kosturnica oktomvri

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, бројот на живородените се 4 453 деца и во споредба со истиот период од претходната година е помал за 9.8 %.Содржината продолжува под рекламата Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2023 година бележи намалување од …

Прочитај повеќе