сабота, 26 септември, 2020

Вести

Фатиме Фетаи: Никола Груевски и Миле Јанакиески да бидат најстрого казнети

fatime fetai sud

Поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески да бидат најстрого казнети за да се одвратат сите други од такви намери во иднина, обвинителката Фатиме Фетаи, на денешното рочиште за случајот „Насилство во Центар“. Фетаи пред да почне денешното рочиште кажа дека од обвинени се …

Прочитај повеќе

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

ANthony Fauci

Угледниот инфектолог Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави дека враќање на нормалниот живот може да се очекува кон крајот на 2021 година. Фаучи, кој онлајн учествуваше на конференцијата „Граници, Фестивал на здравје“ организирана во Рим, потенцираше дека дотогаш е неопходно стриктно почитување на пропишаните …

Прочитај повеќе

Во Словенија, 122 нови позитивни случаи и дваjца починати од Ковид 19

Slovenija korona 1

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 122 нови случаи на коронавирус, а се регистрирани два смртни случаи, објави словенечката влада. Од почетокот на пандемијата биле тестирани 210 479 лица, вирусот е потврден 4 816 лица, а 145 лица починале, покажуваат новите податоци на Министерството за здравство. Досега се …

Прочитај повеќе

Ќе ја открие ли локалитетот „Кале“ тајната дали тука е напишана глаголицата?

Lokalitet Kale Krupiste 3

По четири децении молк локалитетот „Кале“ кај штипско Крупиште доби шанса да ја раскаже својата приказна. Конечно продолжија археолошките истражувања на локалитетот во кој повеќе истражувачи сметаат дека можеби е напишана првата словенска азбука. Во осумдесетите години од минатиот век тука се откриени четири цркви и уникатна петокорабна катедрала чија …

Прочитај повеќе

На аеродромот во Хелсинки кучиња откриваат Ковид-19

Aerodrom Helsinki proverka kovid so kuce

Финска распореди дресирани кучиња на аеродромот во Хелсинки кои откриваат патници заразени со новиот коронавирус. Четири кучиња од различни раси, обучени од финското Здружени за откривање на мириси, од средата почнаа со „работа“ на аеродромот во Хелсинки. Четири месечното истражување на алтернативни методи за тестирање на Ковид-19 е проект финансиран …

Прочитај повеќе

Денеска променливо облачно, со сончеви периоди

Promenlivo oblacno vreme

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне со повеќе сончеви периоди. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб, до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе достигне до 32 степени. Утре времето ќе биде сончево, со мала, до умерена облачност. Ќе дува умерен, …

Прочитај повеќе

Куп на Македонија: Саса го изненади Борец, Македонија ЃП и Работнички на пенали до следната фаза

Borec - Renova naslovna

Фудбалерите на Саса го направија најголемото изненадување на денешните средби од Купот на Македонија. Второлигашот успеа да го елиминира составот на Борец кој по петте коло во ПМФЛ остави одличен впечаток и е при самиот врв на табелата. Велешани двапати водеа, домаќините успеваа да израмнат, па со оглед на тоа …

Прочитај повеќе

Три нови случаи на коронавирус во Велес

testiranje Covid19 997x485

Тројца велешани позитивни на коронавирус, се регистрирани во последните 24 часа. Тие се дел од 183-те нови случаи во земјава во последното деноноќие. Во истиот период од ковид-19 починаа пет пациенти, а регистирани се 102 оздравени. Ново жариште е Кочани, каде што за 24 часа се регистрирани 20 новозаразени. И …

Прочитај повеќе

Кочо Анѓушев: Сега е време за храбри одлуки и инвестиции

angjusev naslovna

Компанијата Брако од Велес е 35-ти најголем извозник во С.Македонија со извоз од околу 19,5 милиониевра во изминатата 2019 година. Благодарение на инвестициите и доброто менаџирање велешки Брако во изминатите дваесетина години успеа да прерасне во фирма со широк асортиман на готови производи со висок степен на додадена вредност, меѓу …

Прочитај повеќе

Филмот „Стела“ дел од еден од најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови

Македонскиот филм „Стела“ ќе биде дел од платформата CINEKID Screening CLUB, која се организира во рамки на еден од трите најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови, CINEKID од Холандија. Оваа вест стигна веднаш по македонската и светска премиера на филмот, која во петокот се одржа во градскиот парк …

Прочитај повеќе