вторник, 5 декември, 2023

Шоу бизнис

(ВИДЕО) Панчо од ДНК „падна“ за шверц со дрога и заврши во затвор!

Panco DNK

Панчо приведен во голема полициска акција за шверц на дрога! Недоволниот прилив на средства и љубовта кон саканата го натерале да се впушти во бизнис со дрога, кој наместо пари за лекување му донесе петгодишна затворска казна! Истата Панчо е спроведен да ја издржува во затворот во Куманово… Ако веќе ништо …

Прочитај повеќе

Андријана од Велес е првата и единствена класик кросовер пијанистка во Шведска

Андријана Димитриевска e првaта и единствена класик кросовер пијанистка во Шведска. Идејата да започне да живее таму дошла спонтано, непланирано, и судбоносно како што вели таа. Во Шведска отишла пред 15 години, точно една година откако дипломирала на Музичка академија во Скопје. Сакала да магистрира во Шведска и да учи колку …

Прочитај повеќе

Велешанецот Благој Ламњов во светска премиера на нова циркус-опера во Шведска

Blagoj Lamnjov

Во соработка на Циркус Циркур од Шведска и операта Малме на 29 мај 2021 година ќе се одржи светска премиера на новата опера на американскиот композитор Филип Глас, либрето од Давид Хенри Хванг и циркус режисер Тилде Бјорфорс. На оваа премиера значаен дел ќе заземе и велешанецот Благој Ламњов, кој …

Прочитај повеќе

Прво авторскo oрo на 15 годишниот Давор Ќимовски

kimov-armonikas

Давор Ќимовски од Чашка има 15 години а веќe е врвен хармоникаш. Негов учител е велешки виртуоз на хармоника Војче Петрушев, со кого веќе музицираат и заедно. Прво авторскo oрo на Давор доби и свој видео запис. Во продолжение погледнете го спотот за „Ќимово оро“. Можеби ќе ве интересира: Само …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) 14-годишен велешанец е вистински виртуоз на хармоника

Има само 14 години, а веќе е врвен хармоникаш. Велешанецот Александар Пановски го владеде инструментот како да свири со децении, а со него се дружи само две и пол години. Неговиот несекојдневен талент е огромен, а потврда за тоа Пановски веќе добива и од врвните хармоникашки имиња во земјава. Александар …

Прочитај повеќе

„Here I stand“: Погледнете како звучи песната што ќе ја претставува Македонија на Евровизија

Македонскиот претставник на овогодинешната „Евровизија“, Васил Гарванлиев, сподели видео од песната со која ќе настапи во Ротердам, Холандија. После една откажана Евровизија, Гарванлиев повторно беше избран да нè претставува на популарниот музички натпревар. Видеозаписот на евровизиската песна „Here I stand“беше претставен во Дневник 1 на МТВ. Песната „Here I stand“ …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Сакам сè“ – нов сингл на Славица Ангелова

„Сакам сè“ е нов сингл на Славица Ангелова, еден од најдобрите женски вокали во Македонија, извонреден изведувач, кој полека, но сигурно, ја освојува нашата музичка сцена. Музиката, текстот, аранжманот, миксот и мастерингот и видео спотот ги направи Темелко Андреев. “Ова не е песна за бенд, ова е песна за цел …

Прочитај повеќе

Почина Шон Конери – Најпознатиот Џејмс Бонд

Son Koneri

Популарниот британски актер Шон Конери, кој што ќе остане запаметен по улогата на тајниот агент „007“, денеска почина на 90-годишна возраст. Тој во целиот свет ќе остане запаметен по улогата на тајниот агент Џејмс Бонд 007 од серијалот книги на Ијан Флеминг. Конери, Бонд го глумеше дури во 7 филмови. Добитник е на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „НОКАУТ“ го промовираше спотот за „Сакам да живеам“, а најави и документарец, нов албум и ново лого на бендот

Иако во моментов живееме во еден исклучително тежок период на социјална дистанца, намалени контакти, финансиска криза, „Нокаут“ се реши да внесе малку свежина во етерот. Во средата тие го промовираа спотот за макфестовската победничка тема „ Сакам да живеам“. „Режијата е на Јован Куциноски, со кој го работевме и видеото …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешаните Тони Андреев и Владимир Здравев со прекрасна преработка на „На местото на злосторот“ од Тоше Проески

toni andreev

13 години подоцна, Тони Андреев со својата маестрална изведба на големиот хит „Место на злосторот“, повторно не навраќа на местото каде се случи големата трагедија во која животот го изгуби нашата легенда Тоше Проески. Тони вели дека ова е негова втора преработка на песна од Тоше, но планира да му …

Прочитај повеќе