Шоу бизнис

(ВИДЕО) Велешанецот Стефан Јосифовски ја освојува словенечката музичка сцена

El Makedoner naslovna

Велешанецот Стефан Јосифовски, кој во Словенија гради успешна музичка кариера под името Ел Македонер објави нов сингл со наслов „Самоконтрола“. Стилски, песната е раперска, но овој пат Стефан се одлучи да експериментира во трап-рапот. Вели дека инспирација му дало тоа што во Словенија, каде што веќе десетина години живее, нема …

Прочитај повеќе

Велешаните Clashing Colors со нов сингл

Clashing Colours naslovna

Honey Dearest е нов сингл на македонскиот бенд Clashing Colors, извонредното дуо, кое поленка но сигурно, ја освојува светската музичка сцена. Honey Dearest е осми сингл на бендот, кој постои од 2017 година. Го сочинуваат велешаните Лили Бабунска, која е автор и изведувач и Темелко Андреев, кој во исто време …

Прочитај повеќе

Филмската индустрија почна да снима филмови

James-Cameron-Avatar

Холивудскиот режисер Џејмс Камерон и неговата екипа допатуваа во Нов Зеланд за да го снимаат долго очекуваното продолжение на епскиот научно – фантастичен филм „Аватар“. Овој филм на прославениот холивудски режисер е еден од неколкуте кои стартуваат со снимање во Нов Зеланд, земја која почна да се отвора, откако го …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „The Chicks“ имаат нова песна

the chicks

„Бакнеж“ е насловот на новиот сингл на трите девојки од Велес познати како „The Chicks“, кој својата премиера ја имаше пред три дена на youtube каналот. Ова е втора песна од нивниот деби албум „Travelers“, а овој пат таа е дело на двоецот Александар Чекреџи – Чекре и Александар Ристовски …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Фала на сите, извини на никој“ – нова песна на Ma$$ive x Nesho x Sasha ft Dj Popeye

fala na site, izvini na nikoj

Новата песна од музичката кујна на Sidechain продукција „Фала на сите, извини на никој“ пред два дена ја имаше својата промоција на youtube каналот. Овој пат, на новата песна, на Mas$$ive му гостуваат познатите Nesho Авторизација и Sasha заедно со DJ Popeye. Соработката со гитаристот Оливер Тевчев продолжува и на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Петар Грашо одржа акустичен концерт на познатиот Перистил во Сплит

Petar Graso

Хрватскиот пејач Петар Грашо на 7 мај одржа акустичен концерт во својот град Сплит, по повод прославата на Свети Дује – заштитник на градот. Со оглед на околностите и мерките поврзани со Ковид-19, концертот е одржан на празниот Перистил, во близина на Диоклецијановата палата, што на целиот амбиент му дава …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Крв, убиства и полиција во новиот спот „Ѕвер“ на Ma$$ive & Bojan & David

Zver naslovna

Ѕверски добро изработен звук и видео! Oва се петте збора со кои може да се опише новиот проект од „кујната“ на Sidechain продукција. „Ѕвер“ е новиот сингл на Темелко Андреев а.к.а Ma$$ive & Bojan & David, работен по музика и аранжман на Темелко Андреев, кој заедно со Бојан Манев го …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Сара Мејс твори од карантин преку Facebook challenge

Sarah Mace - Nashe Vreme

Уникатно, креативно и во свој стил, Сара Мејс во време на коронавирус издаде нова песна. Песната тргна како музички мотив на харфа, која таа го објави на својот профил за време на изолација и предизвика еден од нејзините колеги музичари да отсвири бас линија врз нејзината тема. Музичарите продолжија да …

Прочитај повеќе

Игор Џамбазов го има најдобриот карантин

igor_dzambazov_naslovna

И додека повеќето сме “карантинирани” во стан, Игор Џамбазов е во викенд карантин каков што би си посакал секој, во природа. Тој престојува во куќа во селото Сретеново, ужива во погледот на Дојранското Езеро, свири на гитара и пее. И тоа не само викендов, туку подолг период. Човек што дефинитивно …

Прочитај повеќе

Седи дома, слушај радио – викенд шема со DJ MasterHip на Радио 5 ФМ

5FM

Велешкото Радио 5 ФМ почна со викенд програмска шема Седи дома – слушај радио. Секој ден од викендот во вечерните часови, изборот на музиката го прави познатиот велешки DJ MasterHip, кој ќе се обиде карантинските вечери да ви ги разубави со добра музика. Еве дел од атмосферата во Радио 5 …

Прочитај повеќе