Технологија

По патиштата ширум Европа ќе се возат камиони долги до 25 метри

kamion

Европскиот парламент со 330 гласа „за“, 207 против и 74 воздржани ја усвои директивата на Европската комисија според која камионите со носивост до 60 тони наскоро ќе можат да се движат по патиштата низ континентот. Сега останува само оваа револуционерна мерка да ја одобри Европскиот совет каде заседаваат земјите-членки. Овие …

Прочитај повеќе

Мајкрософт ги замрзнува платите на вработените

majkrosofr

Една од најголемите технолошки компании во светот Мајкрософт одлучи да ги замрзне платите на сите вработени со полно работно време како дел од мерките за штедење. Како што пренесува Блумберг, извршниот директор Сатја Надела во писмо до вработените изјавил дека овој потег е неопходен за да се генерираат доволно пари …

Прочитај повеќе

„Мета“ воведува претплата за верификување профили на Фејсбук и Инстаграм

fb logo

Сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг најави дека корисниците на Фејсбук и Инстаграм ќе можат со претплата да ги верификуваат своите профили на овие платформи. Со функција наречена „Meta Verified“, корисниците ќе може, покрај тн. „син беџ“, да добијат и дополнителна заштита од лажно претставување, како и директен пристап до …

Прочитај повеќе

Шефот на Твитер најавува месечна претплата од 8 долари за верификуваните Твитер профили

Ilon Mask

Новиот шеф на Твитер, Илон Маск, денеска изјави дека страницата ќе наплатува 8 долари месечно за да ги потврди сметките на корисниците, тврдејќи дека планот ќе го наруши „тековниот систем на господари и селани“ на платформата и ќе создаде нов прилив на приходи за компанијата. Објавата доаѓа неколку дена откако …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Возилата на „Брако“ „Green Machines“ на саемот „Денови на електро мобили“

vozilo na Brako vo Skopje

Електричните возила на „Брако“ од линијата „Green Machines“ ќе бидат изложени на саемот во Скопје насловен „Денови на електромобили“, во организација на East Gate Mall од 12-16 октомври. „Green Machines“ ќе ги презентира електричните возила GM500ze и GM400ze, кои што се во редот на најефикасните, најсовремените и најиновативните решенија и …

Прочитај повеќе

Водородните машини на „Брако“ на турнеја низ Франција

Brako cistalka Francija

Претставници на повеќе француски општини имаа можност во живо да се запознаат и да го тестираат револуционерното возило за одржување хигиена во урбани средини, GM500H2, кое работи на водороден погон и со нула емисии на штетни материи. Дестинацијата за оваа прва турнеја беше неслучајно одбрана. Франција е земја-пионер во областа …

Прочитај повеќе

Првата водородна машина на „Брако“ ги чисти улиците на Утрехт

Утрехт е првиот холандски град кој од вчера ја одржува хигиената на своите улици и пешачки зони со помош на најновата зелена машина на „Брако“ од брендот „Грин машинс“, GM 500 H2. Станува збор за иновативна машина што работи на водороден погон, 100% еколошка, со 0 емисии на јаглерод диоксид …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Kинезите претставија воз што може да достигне брзина од 620 км на час

Кинеските инженери претставија прототип на супер брз магнетски воз кој користи експериментална технологија на високо-температурни суперпроводници (ВТС). Дизајнерите на возот тврдат дека тој може да достигне брзина од 620 километри на час, пренесува Јутарњи.хр. Возот бил тестиран минатата недела, на полигон со должина од 165 метри. Како и другите возови …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Брако“ го промовираше првото возило за чистење на водород во светот под брендот Green Machines

Компанијата „Брако“ го промовираше првото возило за чистење во светот кое целосно работи на водород. Возилото ќе се продава под брендот Green Machines, а ќе се произведува во фабриката на „Брако“ во Велес, која минатата година стана сопственик на брендот Green Machines и на сите интелектуални и патентни права поврзани …

Прочитај повеќе

Заборавете на фејк њуз, подгответе се за дипфејк!

deepfake

Дипфејкот, покрај тоа што претставува вовед во нов вид технолошка манипулација, тој е и веројатната идна замена за снимените прислушкувани разговори, кои на светската сцена на политичките интриги кулминираа преку аферата Вотергејт, а во наши локални рамки, својата експлозија ја доживеаја со т.н. „бомби на Заев“. Пишува: Ненад Живановски Веројатно ретко …

Прочитај повеќе