Занимливости

(ВИДЕО) Велешани направија „Растур” на YouTube, за неколку часа му го сменија животот на еден бездомник

„Не, не сакам да ги земам овие пари, дајте ги на некој друг“ – вели бездомникот чичко Ванчо кому македонските јутјубери од шоуто Big Bucks одлучија да му дадат 20.000 денари, нова облека, топол туш и храна. Како животот на овој човек се промени во еден ден? Како може да …

Прочитај повеќе

Знаци дека на вашето дете му фали игра

dete

Владите во своите политики треба да дадат приоритет на времето за играње за да го поттикнат развојот на децата, предупредуваат експертите. За време на пандемијата учениците пропуштија драгоцено време за дружење со своите пријатели. Една неодамнешна студија на Британското психолошко друштво (БПС) покажа дека повеќе од три четвртини од родителите …

Прочитај повеќе

Петар Маниќ награден на Филмскиот фестивал во Севиља за улогата во филмот „Стела“

Младиот актер Петар Маниќ ја освои наградата за најдобар млад актер на филмскиот фестивал „Sevilla Indie Film Festival“ – SEVIFF во Шпанија. Наградата се доделува за неговиот уникатен актерски пристап за улогата на Никола, во првиот македонски филм за деца „Стела”, во режија на Стојан Вујичиќ, продуциран од „Дрим Фектори“. Од „Дрим …

Прочитај повеќе

Екранизмот е сличен на аутизмот: детето развива внатрешни светови

deca so telefon

Често ги гледаме децата, па дури и малите бебиња, како се забавуваат гледајќи во паметните телефони, таблетите и другите екрани, а она за што многу родители не размислуваат е дека времето поминато пред нив може да остави големи последици врз детското здравје. Во стручната терминологија психотерапевтите го користат новиот израз …

Прочитај повеќе

За подобар однос со децата, не викајте и не бидете премногу строги

deca i roditeli

Како беше на училиште, што кажа учителката, што јадеше денес… се само некои од прашањата кои повеќето родители секој ден им ги поставуваат на своите деца. Но, тие прашања и нивните одговори, какви и да се, не се разговор. Разговор е, истакнуваат многу психолози за деца, вештина која мора да …

Прочитај повеќе

Да се биде мајка што работи од дома е најтешката задача на светот

majka i kerka

Дебатата „вработена мајка или мајка што останува дома“ трае со децении. Која ситуација е идеална за детето? Што е полесно за мајката и семејството? И, се разбира, што е поголем предизвик во одржувањето рамнотежа помеѓу работата и животот?Како мајка што работи дома, јас сум некаде на средина. Во шесте месеци …

Прочитај повеќе

Имате тврдоглаво дете? Еве што да направите

Dete na skolo

Дали детето одбива навреме да стане за на училиште, дали го одолжува облекувањето и не се придржува кон правилата за средување на собата или гледањето ТВ? За тоа има лек, тврдат детските психолози. Тие објаснуваат дека викањето и казната често имаат контраефект, а родителите треба да се послужат со мали …

Прочитај повеќе

„Ако ми правиш пресметки на маса за 200 денари, не си за во кафеана“ – делење на сметка – да или не?

Prazna kafana

Инспирирана од твит кој тврди дека не си човек за во кафеана ако на крајот од вечерта ја земеш сметката и го пресметаш и платиш само својот изеден и испиен дел, решив да направам мала анализа за овој феномен, особено во време на претпразнична еуфорија, кога локалите се преполни. Да, …

Прочитај повеќе

Кога ќе починат родителите овие 10 работи засекогаш ќе се сменат

Често не сме ни свесни дека нашите родители се сосема обични луѓе со вообичаени слабости, сè додека не стане доцна. Растеме, а на нив секогаш гледаме како на непобедливи лица. Одиме, се иселуваме од фамилијарното гнездо со некое чувство дека ништо не може да им се случи, дека секогаш ќе …

Прочитај повеќе

Практично решение за дилемата – што да правите кога детето има бесни испади

Dete jade zelencuk

Кога чувствувате дека проблемите се приближуваат – вашето дете почнува да се жали и да шмрка, да кука – внесете малку забава во вашата прошетка/шопинг, што и да правите. Зачудени, погледнете некаде во далечината и извикнете нешто како: „Мајко мила, дали е тоа жирафа во супермаркетов?!“ Психологот и семеен советник …

Прочитај повеќе