Занимливости

Сара Мејс ќе ја претставува Македонија на Светскиот ден на харфата

Sara Mejs

На 20 октомври оваа година по повод Светскиот ден на харфата, а во рамките на одбележувањето 300 години од создавањето на харфата, ќе се одржи онлајн концерт, каде што со свои настапи и дела ќе се претстават најдобрите харфисти од светот. Главната цел на овој настан е да се создаде …

Прочитај повеќе

Kолку е моќен македонскиот пасош?

Makedonski pasos

Веб страната passportindex.org објави податоци за новите најмоќни пасоши, со кои можете слободно да патувате без виза, или со кои може да се добие виза веднаш по пристигнувањето во друга земја. Нов Зеланд оваа година ја освои престижната титула. Граѓаните кои го имаат пасошот на Нов Зеланд можат да влезат …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Amazon претстави домашен дрон: Ќе гледа дали сте ја исклучиле пеглата, шпоретот и ќе детектира крадец

ring dron amazon

Некогаш остануваме без зборови поради интересните иновации и технолошкиот напредот, а некогаш и поради лудите идеи кои знаат да станат реалност. Таков е и новиот домашен дрон на Amazon кој ќе служи да ја осигура безбедноста на вашиот дом. Amazon тврди дека дронот е дизајниран за да се обезбеди приватност и безбедност …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Од небото паѓаа мртви тела на сите страни- ова е нај апокалиптичната авионска несреќа во Југославија откако се судрија два авиона

avionska nesreka

Во најголемата воздухопловна несреќа во Југославија, поточно во Хрватска во 1976 година загинаа 176 луѓе, а ниту еден не остана жив. Имено на вчерашен ден (11.09.1976) се судрија авион на Бритиш Ервејс и југословенскиот авион ДЦ-9. Глетката била апокалиптична раскажуваат сведоците, а делови од авионите гореле уше додека паѓале кон …

Прочитај повеќе

Денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата: Се празнува Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

otsekuvanje glava jovan krstitel

Според народните верувања, денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата, бидејќи потсетува на пролеаната крв на Јован Крстител. Луѓето исто така велат дека денес е добар ден за берење лековити билки. Православните верници на овој ден треба да се придржуваат до строгиот пост – се слави обезглавувањето …

Прочитај повеќе

Една музичка теорија на заговор: Гебелс ја „прештимал“ музиката за да ја зголеми агресивноста кај луѓето

gebels i muzika

Една тешко објаснива промена од цивилизациски размери се случила во 1939-та година, кога по наредба на министерот за пропаганда на Хитлерова Германија, Јозеф Гебелс, сета музика е прештимувана за 8 херци повисоко од тоа што била традиционално изведувана со векови пред тоа. Оваа приказна ќе биде малку потешка за разбирање …

Прочитај повеќе

Оставете го детето да го исфрли бесот преку солзите, така учи како да се справува со емоциите

deca

Дете што вреска на подот во продавница, вика пред тобоганот или не сака да стане од подот во автобусот. Сите сме го доживеале тоа. И оние што мислеле дека станува збор за невоспитани деца брзо го промениле мислењето кога и сами го доживеале првиот тантрум. Изливите на бес се чести …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Политичар мислел дека ја исклучил камерата, па ја викнал секретарката во својата канцеларија: “Жешката акција” ја гледале колегите на “Zoom”

filipini sex skandal

Службеник во Филипинската влада останал без работа откако бил фатен како има секс со својата секретарка за време на он-лајн конференција. Советот во селото во провинцијата Кавите се собрал за да одржи состанок преку “Zoom”, кога се случило нешто неочекувано. На екранот се појавил шефот Хесис Естил, кој во тој …

Прочитај повеќе

Најсмртоносното животно во светот забележано и кај нас

priroda

Кога размислувате за најсмртоносното животно во светот сигурно си помислувате на некоја страшна, дива ѕверка, како што е лавот, тогарот, мечката и слично. Меѓутоа, вистината е сосем спротивна. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, животното кое претставува најголема закана за човековиот вид, нема врска со опасните диви …

Прочитај повеќе

Како на сон – Држава каде нема даноци, не се враќаат кредитите и се е бесплатно

Денес ќе ве запознаме со земја која сè уште е непозната за многу луѓе. Таа е рангирана меѓу седумте најбогати земји во светот во однос на приходот по глава на жител и животниот стандард. Да, мора да претпоставите – станува збор за Кувајт. Местото каде што бензинот е поевтин од …

Прочитај повеќе