Занимливости

Самоуслужна автоперална Димитриевски – додадена вредност на Велес

ПР текстУтрово, точно во 8 часот Велес доби нова додадена вредност! Почна со работа самоуслужната автоперална Димитриевски.Новина е тоа што самоуслужната автоперална Димитриевски нуди најквалитетна биоразградлива розева пена, високо квалитетен нано восок за полирање, можност за внатрешно чистење на возилата и голема површина за бришење возила.Првите 40 возила денеска ќе …

Прочитај повеќе

Кожувчанка со голема донација на вода Изворска и безалкохолен пијалок Sinetta за потребите на пунктовите за вакцинација во земјава

Компанијата Кожувчанка како општествено одговорна компанија донира 100.000 шишиња негазирана природна вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалок Sinetta, на регионалниот пункт за вакцинација во град Кавадарци, кој е домаќин за масовното вакцинирање наменето за сите заинтересирани граѓани од Кавадарци, Неготино, Велес, Градско, Росоман, Демир Капија, Валандово, Дојран и Гевгелија. …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Овој човек лежи тука од 1952 година, дури завршил и факултет благодарение на позитивното размислување

Светот треба да ја слушне неверојатната приказна на Пол Александар. Тој преживеал детска парализа и сега секој ден го поминува во „железни бели дробови“, направат од раните 1900-ти која го одржува во живот. Пол не само што продолжил да живее, туку неговата приказна е и инспиратвна. Човекот е упорен во …

Прочитај повеќе

Дали „грубото родителство“ доведува до помал мозок?

dete

Една студија покажува дека грубите родителски практики во детството имаат долгорочни последици врз развојот на мозокот кај децата. Постојаното викање, удирање или тресење на децата е поврзано со помали мозочни структури во адолесценцијата, покажува новото истражување објавено во „Развој и психопатологија“. Ја спровеле Сабрина Суфрен, д-р на Универзитетот во Монтреал …

Прочитај повеќе

По 40 дена заврши експериментот на 15 доброволци кои беа затворени во пештера

pestera

Седум жени и осум мажи на возраст од 27 до 50 години доброволно се затворија во пештера, без часовници, телефони и природна светлина, во експериментот на француско-швајцерскиот истражувач Кристијан Клот, пренесува „Данас“. Тие мораа да се навикнат на температура од 12 степени и влажност од 95 отсто, во пештерата Ломбрив …

Прочитај повеќе

„Мамо, изгради ми нов свет – да можам да славам роденден и да си играм со деца…“

dete so maska

Свет каде ќе можам да го видам целото лице на луѓето, а не само половина со маска. Свет каде што ќе можам кога ќе посакам да одам кај баба и дедо, да јадам пита со јаболка и да ме прегрнат кога ме боли стомачето. Свет каде што ќе можам безгрижно …

Прочитај повеќе

Како се одразуваат грубите родителски практики врз мозокот на децата?

RODITEL GO KARA DETETO

Ова е првпат острите родителски практики, кои не значат и сериозно малтретирање, да се поврзат со намалена структура на мозокот, слично на она што го гледаме кај жртвите на сериозни форми на злоупотреба, вели Сабрина Сафрен, една од авторите на новото истражување Постојаното викање, лутина или удирање врз децата се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) И Велес има своја коњаница!

Иако живееме длабоко во 21 век, многу од навиките на велешани наликуваат на оние од пред векови. Низ улиците на градот често можат да се забележат запрежни коли кои ги влечат коњи, попознати како арабаџиски коли. Откако ваквите „учесници во сообраќајот“ ќе се појават по коловозите, често се опасност за …

Прочитај повеќе

Може ли да бидете бремени, а да не знаете?

Bremena zena

Сигурно сте прочитале за жени кои дознале дека се бремени, дури кога почнале да се породуваат и сте се прашувале како е тоа можно! Еве објаснување за тоа колку се чести бременостите без симптоми и зошто е тоа така Замислете да откриете дека сте бремени, но дека сте бремени веќе …

Прочитај повеќе

Зградата на Градската кафеана во Велес крие мрачна тајна од минатото

Малкумина велешани знаат дека во приземјето на трокатната зграда во центарот на градот, во која денес работи казино и е седиште на една политичка партија, а која во Велес е позната како Градска кафеана, пред 89 години се случило двојно убиство и самоубиство. Зградата на 16 февруари 1932 година, кога …

Прочитај повеќе