(ФОТО) КК Галдијатор со 12 одличја од Државното карате првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година

gladijator-kadeti-23-godina-4

На Државното првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година кое се одржа одржа во саботата, во Скопје, а е од изборен карактер за состав на репрезентацијата за Европското првенство во Тбилиси, Грузија, од 9 до 11 февруари, КК Галдијатор од Велес освои 12 медали – 3 златни, 3 сребрени и 6 бронзени.

Златни одличја освоија Марко Поптодоров во категорија јуниори Ката, Лука Бацковиќ во категорија кадети Кумите +70кг и женскиот Ката тим У21. Сребрени одличја освоија Хасан Чорески, Борјан Димовски и Мартина Арсовска, додека бронзени медали освоија Андреа Алексовска, Кристијан Главинов, Димовски Марко, Давор Пановски Кадети, како и Ката тим женски кадетки и Кадетско – Јуниорски Ката Тим машки.

На првенството настапија 262 каратисти со 289 натпреварувачки влезови од 54 клуба. Носителите на златни медали остварија пласман за Балканското првенство во Словенија.