Кеги Моби претрпи пораз од „фенерџијата“ Овче Поле и останува во опасната зона

Kegi Mobi Forca najava

Футсал играчите на Кеги Моби беа изненадени од „фенерџијата“ на табелата, екипата на Овче Поле со резултат 3:6, во натпревар од 15 коло на Првата футсал лига на Македонија.

Натпреварот добро започна за велешани. Резултатот го отвори Блажевски во 6 минута, но водството го поништи гостинскиот играч Стојковиќ во 10 минута. До 16 минута домашните имаа предност од 3:1, со вториот гол на Блажевски и Левков, и велешани тука застанаа. На истекот на првиот дел гостите од Свети Николе преку Јованов и Анѓеловиќ донесоа реми на полувреме.

Кеги Моби притискаше за водство цело второ полувреме, но патот до мрежата на гостите не го пронајдоа. Гостите пак се определија својата шанса да ја чекаат со контранапади.

Кога сите присутни во салата очекуваа водство на Кеги Моби, гостинскиот состав го искористи падот на концентрацијата кај домашните и со три погодоци ги освоија сите три бода.