Реклама

Кристијан Лазаров 15-ти на Европското јуниорско првенство во Кајак спуст во Швајцарија

Кристијан Лазаров го освои 15 место во финалето на Европското јуниорско првенство во Кајак спуст, во дисциплината К1 мажи, кое се одржува во Даленвил, Швајцарија.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Финалната трка ја извози за 55.978 што беше 3.3 секунди заостанување зад лидерот Мика Хајнек од Чешка, односно 2.7 секунди за освојување место на подиумот.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

На ова Европско јуниорско првенство во Кајак спуст кое се одржува во Швајцарија покрај Лазаров учествуваше и Благој Гугинов кој го освои 30 место, во конкуренција од 53 натпреварувачи од 20 држави.

Македонската репрезентација беше предводена од Љубомир Спасиќ под чие водство Македонија во една година има две финалиња на Европските првенства за сениори и јуниори како и едно финале на светскиот куп оваа година.

Можеби ќе ве интересира: