Реклама

Деспотовски: Добро е што „Вабтек“ ќе инвестира и ќе ги прошири своите капацитети, работевме на тоа

jovan despotovski

Навистина е добра веста дека американската „Вабтек“ (Wabtec) ќе ја реализира својата нова инвестиција и значително ќе ги прошири своите капацитети во Македонија, вели поранешниот директор на ТИРЗ од СДСМ, Јован Деспотовски.

Zito akcija 640x289px

„Повеќе од две години со тимот од ТИРЗ работевме заедно со оваа компанија, која веќе вработува над 350 наши сограѓани. Се боревме заеднички со предизвиците од разни институции. Институции и политичари, кои заборавија дека работат за интересите на државата и граѓаните. Се боревме и на суд, каде што добивме заедно со компанијата. Одлуката сè уште не е спроведена. Сепак, добро е што овие предизвици се сега минато“, рече Деспотовски.

Agria

Нагласи дека заслужува да се поздрави решеноста на Владата да пресече и оваа инвестиција, која е важна за сите граѓани, да се реализира.

Неговите сопартијци од СДСМ не ја поздравија инвестицијата. Утрово, од партијата преку соопштение истакнаа дека се работи за компанија која 16 години веќе работи во Македонија. Од тука велат дека „Вабтек“ барала проширување на операциите во државата и се водела постапка одамна во рамките на институциите, при што поради негативно мислење на Комисијата за заштита на конкуренцијата, тоа не се реализирало. Во рамките на овој процес имаше и судска постапка, посочија од СДСМ. Го повикаа Мицкоски и да ги објави условите под кои компанијата „Вабтек“ ќе го проширува производството и што точно е договорено со компанијата.

Мицкоски вчера соопшти дека американски „Вабтек“ ќе инвестира во Македонија. Рече дека се работи за компанија што е дел од 500. најголеми компании во САД, а се занимава со производство на сопирачки за шински возила и најави 100 нови вработувања.