Занимливости

Практично решение за дилемата – што да правите кога детето има бесни испади

Dete jade zelencuk

Кога чувствувате дека проблемите се приближуваат – вашето дете почнува да се жали и да шмрка, да кука – внесете малку забава во вашата прошетка/шопинг, што и да правите. Зачудени, погледнете некаде во далечината и извикнете нешто како: „Мајко мила, дали е тоа жирафа во супермаркетов?!“ Психологот и семеен советник …

Прочитај повеќе

La Familia, Liquor & Gift Shop со нова инвестиција, велешкиот бренд ја отвори својата трета по ред продавница

la familija

Франшизата на La Familia се зголеми за уште еден член. Третата по ред специјализирана продавница на La Familia Liquor & Gift Shop се отвори во Скопје, во четвртокот, на 28 октомври. Овој пат, продавницата совршено се вклопи во најновиот препознатлив знак на главниот град, но и на регионот – East …

Прочитај повеќе

Ова се најдобрите земји во кои можете да се преселите веднаш

Размислувате да се преселите во нова земја? Според истражувањата, ова се најдобрите земји во кои што луѓето со задоволство се преселуваат. Да тргнеме по ред. КанадаБесплатниот здравствен систем е една од најголемите причини зошто Канада луѓето ја нарекуваат својот нов дом. Канада е неверојатно убава со своите шуми, планински венци …

Прочитај повеќе

Лекција како се победува епидемија: Југославија во 1972 година за само еден месец вакцинираше 18 милиони луѓе

И додека балканските земји некако се носат со кризата предизвикана од коронавирус, истата ги потсети постарите генерации на тоа дека веќе еднаш почувствувале карантин и следење на контактите – кога Југославија во 1972 година успешно ја совлада последната европска инфекција со големи сипаници пред 50 години. Многумина од постарите се …

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп

хороскоп

ОВЕН Работа: Може да се надевате на одмор и поволен ден во кој нема да имате премногу обврски. Љубов: Ви се допаѓа една личност која е малку повлечена, односно не покажува емоции како вие. Здравје: Проблеми со несоница. БИК Работа: Ако се занимавате со некоја работа која бара креативна работа …

Прочитај повеќе

Како да се спасите од брачна расправија за време на одморот?

deca i roditeli na odmor

Со голема желба и нетрпение ги очекуваме годишните одмори. Ако не сакате да уништите нешто за тие неколку дена уживање, следете ги овие совети. Имајте на ум дека отидовте да уживате, а не да „исправате криви Дрини“. Одбегнувајте тешки теми Промената на околината може негативно да влијае на врската. Во …

Прочитај повеќе

Истражување: Напнатите спортски натпревари се ризични за луѓето со чувствително срце

Големите спортски натпреварувања се толку возбудливи настани за луѓето, што на пример Светското или Европското првенство во фудбал го зголемуваат ризикот од срцев удар за некои љубители на овој спорт, покажува новата германска студија. За време на Светското првенство во 2014 година, евидентиран е поголем број хоспитализирани поради срцев удар, …

Прочитај повеќе

Како да уживаме во лето без комарци?

Веројатно не постои човек што барем еднаш не бил „каснат“ од комарец и сите заедно ќе се сложиме дека иритантното чешање е многу здодевно чувство кое не го сакаме. Но, она што можеби помалку луѓе го знаат е дека женските комарци се тие што гризат луѓе и животни за да …

Прочитај повеќе

Што кога детето ќе го заболи увото?

dete go boli uvo

Што можат да направат родителите кога детето, како по непишано правило, ќе го заболи увото во текот на ноќта? Каде да се обратат? Зошто, воопшто, доаѓа до воспаление на увото? Одговорите на ова и на уште неколку прашања ги има д-р Сандра Стојановиќ, оториноларинголог, шеф на оддел во Центарот за …

Прочитај повеќе

10 работи за кои е способно човечкото тело и ги тера научниците да си ги „чешаат главите“

Naucnik labaratorija

Почнувајќи од ембриони кои ги лекуваат своите мајки, па сè до капацитет на мозок, што е еднакво на видео во должина од 3 милиони часа. Овие се факти што сè уште може да бидат збунувачки за научниците, но можат да ни дадат уште повеќе причини да го цениме нашето тело …

Прочитај повеќе