Занимливости

(ВИДЕО) Австралиските научници го снимија ефектот од носење маска за лице при ширење на Ковид-19

Maski za corona

Маски за лице изработени од платно, веројатно треба да имаат најмалку два слоја, а по можност три, за да се спречи ширењето на вирусни капки од носот и устата кои се поврзани со ширењето на Ковид-19, се вели во студијата за случајот објавена на интернет-страницата на списанието Торакс . Вирусни …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Фонтаната во „Младински“ за некого е базен!

Romi vo fontana

За најголемиот дел велешани фонтаната во Младинскиот парк, која од неодамна повторно работи, е место за уживање, посебно во вечерните часови. Во неа „уживаат“ и деца од ромска националност, но на еден поинаков начин. Тие го искористија топлото време да се искапат во неа, изведувајќи разни „лудории“. Сепак, овие млади …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Автомобил падна во Охридско езеро, го вадеа со булдожер

kola padnata vo ohridsko ezero naslovna

Автомобил падна во Охридското езеро и потона, па мораше да биде изваден со брод и сајли, но и булдожер. Автомобилот марка „Тојота“ бил паркиран на карпест предел во близина на плажата „Горица“. Автомобилот со охридски таблици е паднат меѓу комплексот вили и плажата „Горица 3“. Видео од вадањето е објавено …

Прочитај повеќе

Со секое „Те сакам“ го подобрувате вашето здравје и благосостојба

vljubeni-997x485

Истражувањата говорат дека над 50 отсто од двојките кои се во врска од две до пет години, си велат „Те сакам“ барем еднаш дневно. Сепак, по десетата заедничка година, тој број се намалува на 33 отсто и помалку. Но, психолозите велат дека луѓето не треба да се откажуваат од оваа …

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНАТА МАКЕДОНИЈА: Фасцинантно видео од кое запира здив – стадо диви пелистерски коњи во галоп

konji na perlister

Стадото пелистерски диви коњи се вистинска атракција на Пелистер, посебно за љубителите на природата и убавата фотографија. Нивниот величествен галоп низ планинските падини  е несекојдневна глетка во која имаат можност да уживаат малкумина. Го споделуваме со вас видеото, кое го објави апла.мк, што на Баба Планина завчера го направи битолчанецот Даниело …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше настапот на велешкиот рок бенд „Ван Гог“ пред 30 години

Van Gog

Велес отсекогаш имал одлична поп-рок сцена. Првите бендови почнуваат да се формираат уште во 60-тите години на минатиот век, па така, од оние најзначајните, ќе ги споменеме групите „Триумфи“, „Лебеди“, „Магична крв“. Постарите велешани сеуште се сеќаваат на игранките во холот на гимназијата „Кочо Рацин“, на кои овие бендови ја …

Прочитај повеќе

Неверојатни фотографии направени веднаш по породување

Birth becomes her, веб-страницата за фотографии од раѓање, ги објави победниците на својот годишен натпревар за фотографии, и тие навистина се неверојатни Основачите Моне Никол и Џенифер Мејсон, ги избраа најдобрите фотографии каде што имаше навистина голем избор.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше поп-рок и хеви метал сцената во Велес пред 30 години

La Mans

Велес отсекогаш имал одлична поп-рок сцена. Првите бендови почнуваат да се формираат уште во 60-тите години на минатиот век, па така, од оние најзначајните, ќе ги споменеме групите „Триумфи“, „Лебеди“, „Магична крв“. Постарите велешани сеуште се сеќаваат на игранките во холот на гимназијата „Кочо Рацин“, на кои овие бендови ја …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешките пожарникари спасуваа мачка заглавена на бандера

macka zaglavena

Велешката противпожарна единица утрово имаше несекојдневна акција на спасување. Граѓани пријавиле дека на улица „Кумановска“ позади „Мишелинко“ од утрово околу 7 часот мачка, која најверојатно се заглавила помеѓу жиците, не можела да слезе. Граѓаните неуспешно се обидувале да и помогнат, па се јавиле кај пожарникарите, кои стигнале веднаш. Откако и …

Прочитај повеќе

(Видео) Со магаре по тротоар во Велес

Magare niz Veles

Оваа снимка ја испрати читател на батали.нет. Коментар не е потребен.

Прочитај повеќе