Спорт

Крстевски: Шкупи има квалитетна екипа, но Кеги Моби ќе го даде максимумот на овој натпревар

Filip Krstevski Kegi Mobi

ФОТО: РАДИЦА ДУКОВА Фудбалерите на Кеги Моби ги очекува уште еден тежок меч со актуелниот шампион на МАкедонија во футсал составот на Шкупи. Со овој натпревар завршува првиот круг од натпреварувањето во Првата македонска футсал лига. Еден од новајлиите во клубот, Филип Крстевски се осврна на претстојниот натпревар против Шкупи. …

Прочитај повеќе

СП: Меси и компанија на мегдан со Мексико, Франција против Данска

argentina

И денеска на програмата исто така се четири мечеви и тоа од 2.коло во групите Ц и Д. Секако дека во преден план е настапот на Аргентина и Лео Меси, посебно по оној шокантен пораз од С.Арабија на стартот. Вечерва од 20 часот “гаучосите“ се среќаваат со Мексико, ова за …

Прочитај повеќе

Борец против Каменица Саса во шеснаесетфиналето од женскиот фудбалски Куп

ZFK Borec ZFK Kocani

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги извлече паровите од шеснаесетфиналето во Купот на Македонија. Ждрепката посака реприза на минатогодишното полуфиналето кога ЖФК Борец се сретна со екипата ЖФК Каменица Саса. Овие две екипи се сретнаа на петти овој месец во Велес и составот од Каменица беше поуспешен од Борец со високи …

Прочитај повеќе

Вучиќ: Се надевам дека Македонците ќе навиваат за Србија на СП

Aleksandar Vucic

Нашиот сосед односно фудбалската репрезентација на Србија вечерва ќе го одигра премиерниот меч на Светското првенство во Катар каде во 1. коло од групата Г ќе се сретне со еден од најголемите фаворити за освојување на титулата, селекцијата на Бразил. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги повика сите Македонци да …

Прочитај повеќе

Дејли мирор: Ејпл ќе го купи Манчестер јунајтед

man.utd tribina stadion

Светски познатиот технолошки гигант „Ејпл“ покажал сериозен интерес за Манчестер јунајтед, откако семејството Глејзер реши да го продаде клубот, тврди „Дејли мирор“. poiuЕдна од најбогатите компании во светот, која има годишни приходи од 400 милијарди долари, директно никогаш не инвестирала во спортот. Извршниот директор Тим Кук наводно е во преговори …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Комити“ прославија 35 години постоење

KOMITI PROSLAVA

Вардар и „Комити“ приредија величествени моменти на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје и само уште еднаш ја потврдија големината на најтрофејниот клуб во нашата земја, но во целата богата програмата, се вклучија и двајцата браќа кои се многу добри пријатели на познатата навивачка група. Браќата Мартин и Стефан од …

Прочитај повеќе

Среде првенство тренерот на триколорите закажа пријателски натпревар

Репрезентација на Франција ќе игра пријателски натпревар за време на Светското првенство (СП) во Катар. Ова го одлучи селекторот на триколорите Дидие Дешамп, пренесува Gol.mk. Како што пишуваат медиумите од Франција, Дешамп вечерва закажал контролен натпревар. Французите ќе излезат на мегдан со катарскиот тим Ал-Гарафа. Дуелот ќе биде од затворен карактер, се очекуваат и …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Страшна повреда на саудискиот фудбалер, итно префлрен во Германија

povreden igrac na Saudiska Arabija

Саудиска Арабија вчера го шокираше светот откако во 1. коло од групата Ц ја совлада Аргентина со 2:1. Аргентинците водеа со 1:0 на полувремето со голот на Лео Меси од пенал, но Саудијците преку Ал Шехри и Ал Даусари го свртеа натпреварот на почетокот на вториот дел и херојски ја …

Прочитај повеќе

Официјално: Роналдо повеќе не е играч на Манчестер Јунајтед

Манчестер јунајтед и Кристијано Роналдо се договорија да го раскинат договорот, потврдија од клубот од „Олд трафорд“. Роналдо минатата сезона направи кам-бек во Англија. По одличната прва сезона во која беше најдобар стрелец во клубот, тој годинава имаше многу проблеми. „Кристијано Роналдо го напушта Манчестер Јунатед на заедничка согласност, тоа …

Прочитај повеќе

Бисинов Фрутленд го доби Скопје во првата рунда од ракометниот Куп на Македонија

Bisinov Tekstilec

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија се оддржа извлекување на паровите од првата рунда во Купот на Македонија. Ждрепката беше полудиригирана и на стартот ќе се соочат суперлигаши против прволигаши и ќе одиграат по еден натпревар. Велешкиот прволигаш екипата на Бисинов Фрутленд го доби за противник составот на …

Прочитај повеќе