Меѓународен

ЕП 2021 ќе се игра само во Англија?

УЕФА најави дека е можна измена на планот за одржување на ЕУРО 2021, според претходната одлука, континеталниот шампионат ќе се одржи во 12 града, но сега има најава за промена. Првиот човек на УЕФА, Александар Чеферин смета дека поради пандемијата можни се измени, Англија на крајот може да профитира, да …

Прочитај повеќе

Кристијано Роналдо позитивен на коронавирус

Kristijano Ronaldo

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо е заразен со коронавирус, потврди Фудбалската федерација на Португалија. Фудбалерот на Јувентус беше соо репрезентацијата последната недела, со која имаше обврски во Лигата на нации, а поради позитивен тест ќе го пропушти дуелот со Шведска во среда навечер. Роналдо го напуштил таборот на репрезентацијата веднаш по …

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

ibra-kiki

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус, ова беше откриено пред натпреварот помеѓу Милан и Бодо Глимт. После Лео Дуарте, ова е втор случај на коронавирус во Милан. На неколку часа пред мечот со Бодо/Глимт во Лига Европа, Милан информираше дека Златан е фудбалерот кој има позитивен тест на коронавирус, па искусниот напаѓач …

Прочитај повеќе

Вардар направи пресврт со фантастична серија, но потклекна во финишот во Брест

meskov - vardar

ардар го покажа своето шампионско лице во најголем дел од второто полувреме на денешното гостување во Брест, но за жал, на крајот потклекна во Белорусија и претрпе прв пораз на отворањето на новата сезона во Лигата на шампионите. На натпреварот кој се одигра пред лимитиран број гледачи во Брест, домаќините …

Прочитај повеќе

НБА сезоната продолжува

NBA

НБА лигата ќе продолжи. Додуша, се уште не е познато точно кога, но по вчерашните состаноци беше одлучено тие да продолжат да играат. Претседателот на Унијата на играчи од НБА, Крис Пол и потпретседателот Андре Игудала ги убедија играчите да продолжат со плејофот. На состанокот на сопственици на клубови, кои …

Прочитај повеќе

Пол Погба позитивен на коронавирус

Pol Pogba

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед и играч на француската репрезентација, Пол Погба, е позитивен на коронавирус. Веста ја потврди селекторот на Франција, Дидиер Дешамп. Погба е на списокот на Дешамп за претстојните натпревари на репрезентацијата во Лигата на нации, но поради оваа состојба тој ќе биде заменет со Едуардо Камавуа. Франција …

Прочитај повеќе

Атлетико Мадрид пријави два позитивни случаи на коронавирус

Atletico-Madrid

Атлетико Мадрид извести дека има два позитивни случаи на коронавирус во својата експедиција, откако вчерашните направени тестови покажале резултати кои никој не сакаше да ги замисли, особено не пред тргнувањето во Лисабон. Клубот од шпанската престолнина излезе со официјално соопштение и нагласи дека сака да ја задржи приватноста на двајцата …

Прочитај повеќе

Трагедија во Белград: Почина Мајкл Оџо, екс-центарот на Црвена Звезда

michael ojo

Голема трагедија се случи во Белград, а почина 27-годишниот кошаркар Мајкл Оџо. На Нигериецот, кој играше за Црвена Ѕвезда му се слошило на тренингот што се одржувал на фудбалскиот стадион на Партизан, а не помогнала ниту лекарската интервенција. Обидот за реанимација во Ургентниот центар во Белград не бил успешен. Оџо …

Прочитај повеќе

Хамес Родригез конечно си заминува од Реал Мадрид

james_rodriguez

Шпанските медиуми пренесуваат дека е извесен трансферот на Хамес Родригез надвор од Реал Мадрид. Колумбискиот фудбалер е еден од играчите кои не се посакувани на „Бернабеу“, па токму затоа од клубот прават се што можат да се ослободат од неговиот договор. Според најновите најави, неговиот трансфер веќе е договорен и …

Прочитај повеќе

Зидан истакна еден свој фудбалер по важната победа над Алавес

Courtois_real_madrid

Реал Мадрид ги освои трите бода против Алавес и е на две победи до шампионската титула во Шпанија. По трумфот на синоќешниот меч, тренерот Зинедин Зидан го истакна голманот Тибо Куртоа како главен фактор за тоа што Реал повторно не прими гол. Ни остануваат уште три натпревари, сега е време …

Прочитај повеќе