Меѓународен

Почина легендарниот Џеки Чарлтон

Jackie Charlton

Црна вест утрнава доаѓа од Островот. Имено на 85 години починал Џеки Чарлтон, легендата на англискиот фудбал, член на таа златна генерација, која во 1968 го освои СП кое се одржуваше во Англија. Беше познат тренер, беше и селектор на Р. Ирска со која репрезентација имаше големи успеси. Џеки беше …

Прочитај повеќе

Во петок ждрепка за финалето во Лигата на шампионите

juventus-inter-102__v-gseagaleriexl

УЕФА објави дека ждрепката за завршницата во Лигата на шампионите ќе се случи утрешниот ден во 12 часот на Централноевропско време, односно на 10 јули во седиштето во Нион, Швајцарија. Тоа ќе биде прва ждрепка од ваков вид во историјата на Лигата на шампионите. Од претходно се знае дека Лигата …

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ по неверојатниот пресврт против Јувентус: Ако бев тука од почетокот…

ibra-kiki

Јувентус пропушти голема шанса да отиде на плус десет бода на првенствената табела и практично да го реши прашањето околу титулата во Серија А, а што е уште потрагично, до такво сценарио дојде откако имаше водство од 0:2 на гостувањето на „Сан Сиро“. По 60 минути игра се изгледаше перфектно …

Прочитај повеќе

Зидан: Нема еуфорија во Реал, само работа и посветеност

zizu_real_madrid

Реал Мадрид е во пол-позиција на пет кола до крајот на Примера, односно има отворен пат до пехарот во шпанскиот шампионат со оглед на тоа што има четири бода повеќе во однос на второпласираната Барселона. Сепак и покрај предноста нема опуштање во таборот на „кралевите“ и тоа се гледа по …

Прочитај повеќе

Ливерпул е официјално шампион, прва титула во Англија после 30 години

liverpool_champions

Фановите на Ливерпул веќе не мора да сонуваат за толку посакуваната титула во Премиер лигата, бидејќи вечерва нивниот омилен клуб стана нов шампион во Англија, откако Челси и математички им го осигура трофејот на избраниците на Јирген Клоп. Со победата од 2:1 во дербито со Манчестер Сити, Челси оствари голема …

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ позитивен на коронавирус

Djokovic

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, објави дека е позитивен на коронавирусот. Инфицирана е и неговата сопруга Јелена, додека другите членови на семејството и тимот се негативни. Тој беше организатор на турнејата Адрија тур. Првиот викенд се одржа во Белград, а финалето на настанот во Задар беше откажан, откако Григор …

Прочитај повеќе

Судијата од дербито Новак Симовиќ има коронавирус

Novak Simovik sudija

Позитивен на Ковид 19 е и судијата на дербито помеѓу Црвена Ѕвезда и Партизан, Новак Симовиќ. Поради позитвниот тест тој не беше во комбинација за судење во последното коло од Српската Супер лига. Тој ја делеше правдата на полуфиналниот меч од Купот на Србија. На трибините имаше околу 25 000 …

Прочитај повеќе

Виктор Троицки е уште еден учесник на „Адрија Тур“ со позитивен тест

viktor-troicki1

Српскиот тенисер Виктор Троицки имал позитивен тест на КОВИД-19, објавија пред малку српските медиуми, иако информацијата е неофицијална. Троицки учествуваше на првиот турнир на „Адрија Тур“ кој минатата недела се одржуваше во Белград, а вчера се повлече до Шампионатот на Источна Европа каде требаше да настапува неделава. Тоа е турнирот …

Прочитај повеќе

Минута молк пред секој натпревар од Премиер лигата

pl_is_back

Минута молчење како потсетување на оние кои починаа од коронавирусот, ќе се одржи пред првите натпревари по рестартирањето на англиската фудбалска Премиер лига. Оддавањето ќе се случи пред отворањето на двата натпревари на 17 јуни и првата целосна рунда следниот викенд. Значки во облик на срце во чест на персоналот …

Прочитај повеќе

Тони Савевски избран за најдобар странец на АЕК Атина на сите времиња

toni savevski

Легендарниот фудбалер на Вардар и член на шампионската генерација од 1987 година е избран за најдобар странски фудбалер во историјата на грчкиот АЕК Атина. Изборот го организираше клубот, а во него повеќе од 7.000 фанови го дадоа својот глас. Речиси половина од навивачите што гласале, се изјасниле за Савевски, кој …

Прочитај повеќе