Спорт

Еден гол го реши дуелот на Борец и Речица

ZFK Borec ZFK Recica

Екипата ЖФК Борец со 0:1 го загуби дуелот во Велес со екипата на Речица, во 11. последно есенско коло од фудбалската Прва женска фудбалска лига на Македонија. Во натпревар кој значеше многу за обете екипи за избегнување на зоната на испаѓање, гостинките беа поснаодливи на теренот и со голот на …

Прочитај повеќе

Двa бронзени медали за борачите на БК Борец на турнирот „Победник 2022“ во Белград

BK Borec Belgrad turnir

Голем успех на велешкото борење. Боречкиот клуб Борец се враќа со двa бронзени медали од Белград, каде настапуваше на турнирот во борење „Победник 2022“. Бронзените одличја ги добија Никола Николов и Аце Јовановски во своите категории, додека останатите борачи за малку не освоија медал бидејќи нијанси одлучуваа за тоа.Содржината продолжува …

Прочитај повеќе

Два гола за Левков, реми за Кеги Моби со Железарец

Kegi Mobi Zelezarec

Во натпревар со пресврти, Железарец и Кеги Моби ги поделија бодовите. Дејан Кајсторовски од КМФ Железарец со својот трет гол во 37 минута ја скрати радоста на велешани за триумф во Скопје. Домаќините поведоа со првиот гол на Кајсторовски во 17 минута, за да пред крајот на првото полувреме со …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Гостивар рутински го совлада Борец

Borec Gostivar

Велешката гордост Борец и по 14 кола нема овоено ниту еден бод во второлигашката конкуренција. На стадионот „Зоран Паунов“ во Велес, аспирантот за влез во Првата фудбалска лига, екипата на Гостивар рутинирано го совлада Борец со резултат 0:2, полувреме 0:1. Гостите поведоа во 11 минута со голот на Калановски по …

Прочитај повеќе

Адил Адиловиќ: Се освен победа против Железарец ќе биде наш неуспех

Adil Adilovik Kegi Mobi

Пред момците на тренерот Панче Нанев е нов сериозен тест во Првата македонска футсал лига. Во Скопје екипата на Кеги Моби гоостува кај должникот од првиот дел од сезоната составот на Железарец. Капитенот на екипата Адил Адиловиќ смета дека Кеги Моби е во добра форма и дека сè освен три …

Прочитај повеќе

Кирил Ивановски: Сакаме три бода против Железарец и реванш за поразот во Велес

Kiril Ivanovski Kegi Mobi

Десетото коло од Првата македонска футсал лига носи пет натпревари. Во еден од нив КМФ Железарец ќе го пречека составот на Кеги Моби.  Пред натпреварот зборуваше фудбалерот на велешани, Кирил Ивановски кој најавува реванш за неуспехот на првото соочување во Велес.Содржината продолжува под рекламата „Железарец е многу добар тим, со …

Прочитај повеќе

Голем скандал го тресе Јувентус, Киелини во главна улога

Juventus

Италијанскиот клуб Јувентус го тресе афера поврзана со наводни финансиски малверзации извршени во 2020 година, т.е. на почетокот на избувнувањето на пандемијата. Челниците на клубот, кои пред неколку дена поднесоа оставка, се обвинети дека потпишале лажни договори со играчите за намалување на платите за време на пандемијата, притоа незаконски им …

Прочитај повеќе

Боречкиот клуб Борец ќе настапи на силен меѓународен турнир „Победник“ во Србија

BK Borec najava Belgrad

Нови предизвици за борачите на БК Борец. Викендов тие патуваат за Белград каде ќе земат учество на големиот Меѓународен турнир во борење слободен стил за деца и пионери „Победник“ во Белград, Србија. Меѓународниот турнир „Победник“ е во организација на Рвачки клуб „Победник“ и Боречката федерација на Србија, а на турнирот …

Прочитај повеќе

Угледна „Марка“ тврди дека Роналдо веќе го има новиот клуб, го добива најголемиот договор во историјата на фудбалот

Мадридска „Марка“ во своето денешно издание објавува дека Кристијано Роналдо веќе го има новиот клуб каде ќе ја продолжи својата кариера, а се работи за саудискиот Ал Наср! Португалецот, кој по контроверзното интервју беше избркан од Манчестер јунајтед среде сезона, во Саудиска Арабија би заработувал 200 милиони евра по сезона, …

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ до Роналдо: Затоа Тен Хаг те избрка, сакаше се да се врти околу тебе

ronaldo

Откако денеска повторно се разви полемика дали Роналдо ја допре топката по нафрлувањето на Бруно Фернандеш на синоќешниот дуел со Уругвај и дали ФИФА ќе му го запише тоа како негов гол, со свој став се јави Златан Ибрахимовиќ: „Знаете кога сте ја допреле топката…и знаете кога не сте го …

Прочитај повеќе