Спорт

По речиси една година конечно победа на бундеслигашот Шалке

Salke 04

Славниот германски клуб Шалке конечно по триесет натпревари ја прекина низата без победа во Бундес лигата откако славеше против Хофенхајм со 4:0 во 15 коло. Хоп постигна хет-трик а четвриот гол беше дело на Харит. Последниот триумф на Шалке беше на 20 јануари 2020 година, а оттогаш, тимот немаше ниту …

Прочитај повеќе

Хрватскиот напаѓач Еди Баша е нов играч на Борец

Хрватскиот интернационалец Еди Баша е нов фудбалер на велешки Борец. Се работи за 27-годишен крилен напаѓач, кој играл во повеќе клубови во елитните првенства во Хрватска, Словенија и БиХ. Баша во Велес доаѓа откако две и пол години ги бранеше боите на словенечки Копер. Претходно има настапувано за хрватските тимови …

Прочитај повеќе

Голманот Мустафа Бурхан се раздели од тимот на велешки Борец

Mustafa Burhan

Екипата на фудбалскиот тим Борец по завршувањето на есенскиот дел се одлучи да ја прекине соработката нивниот досегашен голман Мустафа Бурхан. Мустафа заминува од Велес по 18 месеци престој во редовите на Борец. Пред да дојде во редовите на велешани Бурхан Мустафа во својата кариера настапуваше и за Шкупи, Еуромилк, …

Прочитај повеќе

Кирил Лазаров избран за најдобар десен бек во последните десет години

Kire Lazarov

Нашиот капитен на ракомената репрезентација на Македонија Кире Лазаров доби уште едно престижно признание. Најдобриот стрлец на светските првенства беше избран за најдобар десен бек од страна на реномираниот портал кој се занимава исклучиво со ракомет „Хендболпланет“. Признанието има уште поголема вредност ако се земе во предвид дека нашиот репрезентативец …

Прочитај повеќе

Колумбиецот Борха е ново засилување на Борец

alexander borja

Екипата на Борец од Велес донесе ново име во своите редови и потпиша договор со колумбискиот фудбалер Борха кој настапуваше за Пелистер. Борха се очекува да биде големо освежување во тактиката на тренерот Горазд Михајлов затоа што може да одговори на повеќе позиции на теренот. Природно место му е централен дефанзивец, но може одлично да одговори …

Прочитај повеќе

Тренерски промени во Првата македонска фудбалска лига

Dostanik i Vasovski

По завршувањето на првиот дел од домашниот фудбалски шампионат, се случија три тренерски промени. Без тренер останаа Врадар, Академија Пандев и Работнички. Александар Васовски го напушти кормилото на Вардар, за да ја превземе Академија Пандев, која претходно се раздели со тренерот Тренчовски. Денес и Работнички објави дека на спогодбен начин …

Прочитај повеќе

Тренерот на Борец, Михаилов: Ако сакаме фудбал во Македонија последното есенско коло и тие „игри“ не смеат да се повторат

Gorazd Mihajlov 15.08.

Борец ја имаше најуспешната полусезона во Првата македонска фудбалска лига во историјата на клубот. Велешани есенскиот дел од шампионатот го завршија на одличната петта позиција на првенствената табела, за што без сомнение огромен дел од заслугата оди и зад името на стратегот на клубот, Горазд Михаилов. Михаилов, низ една кратка …

Прочитај повеќе

Аријан Адеми избран за најдобар фудбалер во Хрватска

Arijan Ademi

Играчот на македонската репрезентација и член на Динамо Загреб доби големо признание и прогласен е за најдобар играч за изминатата 2020 година во Хравтска, во анкета на „Т-Портал“ во која гласаа капитените. „Мислам дека нема поголемо чест и задоволство кога ќе те изберат за најдобар играч и тоа луѓе кои ја прават …

Прочитај повеќе

Велешанецот Димитриевски со фантастична партија ја заврши оваа календарска година

Македонскиот интернационалец, велешанецот Дарко Димитриевски на одличен начин со неговиот Синфин ја заврши оваа календарска година во АСОБАЛ лигата. Тој и неговите колеги со квалитетно второ полувреме (17-12), вчера се изборија за бод за гостувањето кај Анаитасуна, екипа која на хартија важеше за голем фаворит за победата. Еден од најдобрите …

Прочитај повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Во Запорожје се сретнаа поранешните соиграчи на Борец

Натпреварот помеѓу Мотор и Нант, кој во рамките на ракометната Лига на шампиони вчера (недела 20.12.2020) се одигра во украинскиот град Запорожје беше прилика да се сретнат поранешните клубски другари на велешки Борец – Кирил Лазаров и Јуриј Салогуб. Нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров, кој настапува за француски Нант, на …

Прочитај повеќе