Спорт

Тренерот Тен Хаг по катастрофалниот пораз од Ливерпул: Односот не беше професионален, јасно е дека сум многу лут

trener Ten hag

Манчестер Јунајтед со добра серија на резултати допатува на „Енфилд Роуд“ со цел, желба да го сруши големиот ривал во неговиот дом, но наместо тоа се случи сосема спротивното, дебакл, катастрофа од 7-0, резултат за историските читанки. „Мислам дека игравме добро во првото полувреме, но направивме грешка во организација на …

Прочитај повеќе

Велешани ја решија футсал репрезентацијата на Шведска

Rangotov futsal reprezentacija Makedonija

Македонија ја победи Шведска со 3-1 во четвртиот натпревар од претквалификациите за пласман на СП 2024, со што го запоседна второто место во Групата 10 и сега е на чекор од обезбеди квалификации за мундијалски настап. Избраниците на Скендеровски ги дадоа сите голови во второто полувреме. Стрелци за Македонија беа …

Прочитај повеќе

Покрената истрага против Хакими за силување

Asraf Hakimi

Против мароканскиот фудбалски репрезентативец од редовите на ПСЖ, Ашраф Хакими, официјално е отворена истрага за силување, соопшти денеска Обвинителството во францускиот град Нант. Мароканскиот фудбалер беше сослушан вчера, а потоа ставен под судски надзор и против него е поведена официјална истрага. Се товари дека минатата сабота силувал жена во својот …

Прочитај повеќе

Селекторот Лазаров го објави списокот на ракометари за претстојните натпревари

RAKOMETNA REPREZENTACIJA NA MAKEDONIJHA

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави списокот на ракометари за претстојните натпревари против репрезентацијата на Португалија во рамки на квалификациите за Европското првенство 2024. На списокот на Лазаров се наоѓаат:голман: Никола Митревски, Мартин Томовски и Марко Кизиќдесен бек: Томислав Јагуриноски, Мартин Серафимов и Мартин Велковскипивот: Жарко …

Прочитај повеќе

Лос Анџелес ќе ѝ плати речиси 28,85 милиони долари на сопругата на Коби Брајант на име отштета

Ванеса Брајант, сопруга на трагично настраданиот американски кошаркар, Коби Брајант ќе добие околу 30 милиони долари од градот Лос Анџелес на име отштета. Ванеса и нејзините деца ќе добијат точно 28,85 милиони долари, поради тоа што полицајците и пожарникарите го снимиле и споделувале мртвото тело на Коби Брајант и на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ангел Мицевски Скакар, легенда на велешкото борење

liston-turnir-7-1

Ангел Мицевски Скакарот е активен и на 78 годишна возраст. Борењето го засакал од свои најрани години, активно почнува да се натпреварува на 15 години. Продолжува како тренер во клубот а последниве 20 години е претседател на клубот.Содржината продолжува под рекламата Боречкиот клуб Борец има тренинзи вторник, четврток и петок …

Прочитај повеќе

Аријан Адеми може да го напушти Динамо Загреб

ademi

Големото дерби против Хајдук во кое постигна еден гол и имаше една асистенција воедно ќе биде и последен натпревар на Аријан Адеми во дресот на Динамо Загреб. Македонскиот репрезентативец минатиот месец инсистираше на трансфер, Динамо упорно го чуваше, но сега кога титулата е на дофат, „модрите“ дадоа зелено светло за …

Прочитај повеќе

Драма во Велес, Македонија Ѓорче Петров со гол во последните секунди го совлада Бисинов Фруит Ленд

Bisinov Makedonija

Продолжија возбудувањата во Првата ракометна лига. Ракометарите на Бисинов Фруит Ленд загубија минимално на домашен терен од екипата на Македонија Ѓорче Петров со резултат 28:27. Содржината продолжува под рекламата Гостите од Скопје го имаа водството уште од стартот на натпреварот, а на полувреме заминаа со предност од три погодоци. Сепак …

Прочитај повеќе

Ништо ново, уште еден пораз на фудбалерите на Борец

Sloga Vinica Borec

Велешката гордост, Фудбалскиот клуб Борец продолжува со очајните резултати во Втората фудбалска лига. На стартот од пролетниот дел од сезоната , на гостувањето во Виница беа високо поразени од Слога со 4:0.Содржината продолжува под рекламата Се беше решено до 20 минута кога домаќините преку двата гола на Давид Манџуковски и …

Прочитај повеќе

Пионерите на Боречки клуб Борец со три трети места од изборното првенство во Кочани

Boraci Borec pioneri

Иако Боречкиот клуб Борец остана без спортски ваучер кој го доделува Агенцијата за млади и спорт, сепак не ги спречува да се натпреваруваат и да постигнуваат успеси. Содржината продолжува под рекламата На денешното изборно првенство во борење слободен стил и борење за жени, пионери и пионерки У-15 кое се одржа …

Прочитај повеќе