понеделник, 8 март, 2021

Спорт

(ВИДЕО) Ќумбев: Немаме услови за играње на летни горештини

Pance Kumbev

Синдикатот на фудбалери на Македонија реагира на одлуката на Фудбалската федерација на Македонија да се доигра прекинатото првенство во првата лига. Првиот човек на синдикатот Панче Ќумбев вели дека решение за првенството мора да има, но мора и да се води сметка за здравјето на фудбалерите. Ќумбев најави дека веќе …

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Македонскиот фудбал продолжува, ќе се игра цело лето и без испаѓање!

FK Borec

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија на денешниот состанок донесе предлог одлуки за продолжување на натпреварувачката сезона 2019/20 од ПМФЛ, која беше прекината во март поради епидемијата ковид-19. По двата состаноци во „Ќука на фудбалот“ со претставници на клубовите од ПМФЛ и имајќи ја в предвид епидемиолошката ситуација во …

Прочитај повеќе

Прволигашите одлучија, се чека одлука на ФФМ

borec-

Прволигашките клубови се изјаснија, со исклучок на две екипи, неофицијално сите го прифатиле предлогот да се игра плеј оф и плеј аут. Во плеј офот ќе учествуваат 6-те најдобри екипи од Првата лига, а 4-те последни ќе играат во плеј аут-от, но без последици, ќе нема испаѓање. Најдобрите три екипи …

Прочитај повеќе

Три можни сценарија за завршување на Прва МФЛ предложи ФФМ

FFM sostanok 2

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија во „Куќа на фудбалот“ одржа состанок со претставници на клубовите од Прва МФЛ. На средбата присуствуваа и претставници од Институтот за јавно здравје предводени од епидемиологот д-р Жарко Караџоски. Фудбалската федерација на Македонија пред претставниците на клубовите презентираше три можни сценарија за завршување на натпреварувачката …

Прочитај повеќе

Бразилскиот шампион не ги почитува препораките на градските власти

flamengo

Бразилскиот фудбалски клуб Фламенго се најде на мета на критиките поради враќање на тренинзите на фудбалерите, иако градските власти на Рио де Женеиро не дозволија клубовите да тренираат во време на пандемија од Ковид 19. „Клубот е информиран дека сите активности мора да бидат прекинати до 25 мај“, соопштија здравствените …

Прочитај повеќе

Изаир Емини е првиот македонски фудбалер кој е позитивен на Ковид 19

emini

Македонскиот фудбалски интернационалец Изаир Емини е првиот позитивен македонски фудбалер на Ковид-19 и воопшто прв позитивен во косовскиот фудбалски шампионат, јавија косовските медиуми. Тој е член на фудбалскиот клуб Дрита од 2019 година, а претходно настапуваше за Шкендија, од 2017 до 2019 година. Една година играше во албански Кукс, а …

Прочитај повеќе

УЕФА разгледува опција со „Фајнл фор“ за Лигата на шампионите

istanbul stadion

Европската куќа на фудбалот УЕФА, заедно со Европската клупска асоцијација и претставници на европските првенства, разговараат за можноста за промена на форматот на Лигата на шампионите. Работна група на европскиот фудбалски штаб работи на опцијата со „Финална четворка“ во Истанбул, со која треба да се заврши најпрестижниот клупски турнир. По …

Прочитај повеќе

Раководството на ФФМ одржа консултативен состанок со претставниците на клубовите од Прва МФЛ

ffm-sostanok

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија на еден од терените од тренинг центарот „Петар Милошевски“ одржа состанок со раководните луѓе на десетте клубови од Прва македонска фудбалска лига. Претставниците на Вардар, Силекс, Шкендија, Ренова, Македонија Ѓ.П., Шкупи, Академија Пандев, Работнички, Борец и Струга Трим Љум беа присутни на состанокот со …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Илчо Боров – велешкиот фудбалски Моцарт

Borov Vardar za naslovna

Велешанецот Илчо Боров несомнено е еден од најдобрите фубалери кои Велес некогаш ги имал. Велешани го паметат како одличен играч за врска, мотор на екипите во кои играше, во својата богата фудбалска кариера. Негова специјалност беа одличните дриблинзи, точните топки со кои ги разигруваше своите соиграчи, но и мајсторските голови …

Прочитај повеќе

Германската Бундеслига е прва од топ 5 лиги која се враќа во полн ек.

bundes-liga-2

За денеска се закажани осум натпревари. Седум од нив започнуваат во 15:30 часот, а најинтересно ќе биде дербито помеѓу Борусија Дортмунд и Шалке. Од 18:30 часот Ајнтрахт ќе биде домаќин на Борусија Менхенгладбах во Франкфурт. На врвот на табелата е Баерн Минхен, но го следат и Борусија Дортмунд, која е …

Прочитај повеќе