Спорт

(ВИДЕО) Атанасовски и Стојанов со по два гола ја донесоа победата на Превалец

Prevalec

Фудбалерите на Превалец забележаа нова победа во Третата фудбалска лига Југ. Во рамки на 10 коло, на стадионот во Превалец тие беа подобри од екипата на Слога 1976 со резултат 4:1, полувреме 3:1. Натпреварот беше решен во првите 20 минути кога фудбалерите на Превалец со головите на Бобан Атанасовски и …

Прочитај повеќе

Сепак имало повреди ракометарот Денис Тот, две лица се приведени

Насилна смрт. Докторите од Судска медицина ги разрешија дилемите во јавноста, откако обдукцијата покажа дека удар во главата, односно повреда на мозокот е причина за смртта на 27-годишниот ракометар од Хрватска, Денис Тот, кој вчераутро почина на скопските клиники, пренеува Телма. Потврда за ова добивме и од Скопското обвинителство, кои …

Прочитај повеќе

Трагедија: Почина хрватскиот ракометар Денис Тот

Ракометна Македонија е завиена во црно откако денеска почина Денис Тот, хрватскиот ракометар кој последните години ги мина во нашиот шампионат, а сезонава го носеше дресот на РК Бутел. Доцна синоќа беше објавено дека Тот е примен со тешки повреди во скопската клиника, првите информации говореа дека станувало збор за …

Прочитај повеќе

Хрватски медиуми: Претепан ракометар на суперлигашот Бутел, итно бил пренесен во болница

Македонската спортска јавност ја потресе синоќешната вест од главниот град. Имено, ракометар на суперлигашот Бутел од Скопје наводно вчера наутро бил брутално претепан и итно бил пренесен во една скопска болница, каде биле констатирани тешки телесни повреди, а веста ја пренесе спортскиот сат gol.mk. Идентитетот на ракометарот го открија хрватските медиуми, кои …

Прочитај повеќе

Александра Јовановска доби 81 минута во победата над Лихтенштајн

Zenska fudbalska reprezentacija do 19 godini

Александра Јовановска од ЖФК Борец доби 81 минута од селекторот Астрит Мерко во победата над Лихтенштајн на првиот УЕФА квалификациски меч во Б лигата за селекции до 19 години, одигран во Словенија. Македонија победи со 2:0, а стрелци на головите беа Божиновска во 37 минута и Милчевска во 61 минута. …

Прочитај повеќе

Александра Јовановска и Миа Велинова добија повик во младинските фудбалски репрезентации

Zenska fudbalska reprezentacija do 19 godini

Одбрамбениот играч Александра Јовановска од женскот фудбалски клуб Борец се најде на списокот на селекторот Астрит Мерко на женската репрезентација на Македонија до 19 години за квалификацискиот турнир во Словенија. Македонија се наоѓа во групата 2 од Б лигата, заедно со селекциите на Словенија, Лихтенштајн и Молдавија.Содржината продолжува под рекламата Миа …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Русинот Тимур Дибиров го напушта Вардар 1961

Ракометниот клуб Вардар 1961 во следната сезона ќе остане без уште една легенда. Се работи за Тимур Дибиров, кој најави дека ова се негови последни месеци во „црвено-црниот“ дрес. На мала врата, без претходни најави дека може да се случи тоа Дибиров го најави своето заминување, пренесува gol.mk Во гостувањето …

Прочитај повеќе

Превалец им се врати на победите, совладан Бучин на гостински терен

Prevalec Ilinden Basino selo

Фудбалерите на Превалец им се вратија на победите. Во рамки на деветото коло од Третата фудбалска лига-Југ, тие на гостински терен беа подобри од екипата на Бучин со резултат 2:4, полувреме 1:2. Стрелци на головите за Превалец беа Иван Давитковски со два постигнати погодоци и по еден на Црнушев Ѓоре …

Прочитај повеќе

Ракометарите на Борец поразени во Струмица

Astarion Borec

Не помогнаа и 11 гола на Лазар Стојанов, во Струмица Астарион беше подобар од Борец со резултат 33:31, полувреме 16:15. Целиот натпревар се играше изедначена игра, а домаќините клучната разлика за победа започнаа да ја прават во последните 15 минути од натпреварот. За првпат во 45. минута Астраион дојде до …

Прочитај повеќе

Златев со 20 поени го реши Шкупи, Борец Баскет запиша нов триумф

Borec Basket Skupi

Нова победа забележаа кошаркарите на Борец Баскет, седма по ред или 10 во последните 11 натпревари. Во салата “Гемиџии“ во рамки на 20 коло тие беа подобри од екипата на Шкупи со резултат 78:65. За велешани ова беше 13 победа во првенството, додека скопјани го доживеа десетиот пораз, и останаа …

Прочитај повеќе