Балкан

Силен земјотрес во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија утрово, а земјотресот се почувствувал и во Црна Гора. „Одделот за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрираше земјотрес со средна јачина на 6 декември 2020 година, во 7 часот и 19 минути, со епицентар на 28 …

Прочитај повеќе

Абазовиќ: Ми нудеа 21 милион евра да не го соборам Ѓукановиќ од власт

Dritan Abazovik

Претседателот на црногорското граѓанско движење УРА, Дритан Абазовиќ, денес за телевизија „Вијести“ изјавил дека е вистина веста дека му биле понудени 21 милион евра, но дека би било несериозно да каже кој што му понудил. Но сепак Абазовиќ не сакаше да открие кој му ги понудил парите. Абазовиќ тврди дека добивал понуди од сите страни и од „некои кланови“, …

Прочитај повеќе

Во Словенија починаа 45 лица, 1772 новозаразени од ковид-19

Slovenija korona 2

Според последните податоци од денеска во Словенија починале 45 лица од ковид-19, со што вкупната бројка на жртви се искачи на 1.592. Потврдени се нови 1.772 инфекции од 6.604 тестирања. Моментално има активни 20.277 случаи. Од почетокот на пандемијата во Словенија, потврдени се вкупно 81 338 инфекции со коронавирус, од …

Прочитај повеќе

Во Хрватска рекордни 4534 нови случаи на коронавирус, починаа 48 лица

KOrona Hrvatska test

Денес во Хрватска се регистрирани 4534 нови позитивни случаи на ковид-19, што е рекорд на заразени од почетокот на пандемијата. Според податоците на Националниот штаб за цивилна заштита, денес во Хрватска има активни 23.942 случаи на коронавирус. Меѓу нив, 2.501 пациент се наоѓаат во болница, од кои 258 се на …

Прочитај повеќе

Во Словенија, регистрирани 1106 нови случаи на ковид 19, 48 мртви

Slovenija korona 1

Во Словенија, потврдени се 1106 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, а 48 пациенти со коронавирус починале. Со нови заразени во последните 24 часа, вкупниот број на потврдени инфекции од почетокот на епидемијата се зголеми на 75 370, а во моментов има 20 299 активни случаи на коронавирус. …

Прочитај повеќе

Црна Гора од денеска воведува полициски час

Crna gora more

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање на своите живеалишт ќе важи од 19 до 5 часот наутро. Мерките ќе се применуваат од денес до 8 декември објави Националното координативно тело за инфективни болести (НКТ). НКТ ги повика …

Прочитај повеќе

Почина српскиот патријарх Иринеј, кој беше заразен со ковид 19

Irinej Srpski vladika

Српскиот патријарх Иринеј (90) почина утрово во Белград како последици на коронавирусот, пренесуваат српските медиуми. Иринеј е во болница од 5 ноември поради зараза со коронавирус, а синоќа неговата состојба одеднаш се влоши. Тој се бореше со коронавирусот 15 дена и беше под постојан медицински надзор во болницата. Српскиот патријарх …

Прочитај повеќе

Во Црна Гора, 10 000 луѓе се заразени со ковид 19

Crna Gora podgorica

Повеќе од десет илјади жители на Црна Гора или 1,5 процент од вкупното население во моментов е заразено со коронавирус, а епидемиолозите предупредуваат дека Црна Гора влезе во црно сценарио и се очекува главниот град да се затвори наскоро. Рестриктивните епидемиолошки мерки се во сила во Црна Гора од неделата, …

Прочитај повеќе

Дичев: Апсурдното вето за С. Македонија зборува за бугарските комплекси

Ivajlo Dicev Bugarija

Апсурдното вето што го подготвуваме за Северна Македонија на патот кон ЕУ доволно зборува за нашите сопствени комплекси. Ние веројатно сме несигурни во врска со нашиот идентитет, затоа сакаме да им го триеме носот на Македонците за да покажеме колку сме големи. Некои земји од ЕУ кои се против проширувањето …

Прочитај повеќе

Кандидатот за градоначалник на Травник почина на денот на гласање

Travnik Bosna

Мирсад Пецо, кандидат на Странка за демократска акција (СДА) за градоначалник на Травник кој во неделата наутро почина од коронавирус, победи на локалниte избори и освоил 8.220 гласа. Неофицијално, голем број граѓани на Травник, кои не планирале да излезат на гласање, се упатиле на избирачките места да гласаат за покојниот, за …

Прочитај повеќе