Вести

Вучиќ: Вакцинацијата против коронавирусот во Србија почнува од утре

vucic_12

Александар Вучиќ, најави дека вакцинирањето со вакцината на Фајзер против Ковид-19 ќе започне во текот на утрешниот ден, и нагласувајќи дека во земјата набрзо ќе има и други пратки на вакцини. “Овие вакцини ги набавивме билатерално, независно. Ние сме веројатно единствената земја надвор од ЕУ во овој дел на Европа …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Мутираниот вирус веројатно го има во Македонија

coronavirus

Новата мутација на коронавирусот веројатно ја има и во Македонија, вели токсикологот Нико Беќаровски за ТВ 24. Новомутираниот вирус може подолго време да опстане во организмот и повеќе луѓе да заразува, но нема потреба од паника, бидејќи секој вирус мутира, вели докторот.  „Тие се тие редовни мутации. Оваа мутација не …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) МВР заплени хероин и кокаин, приведен дилер

Droga i Pistol

Хероин, кокаин и два пиштола се заплени македонската полиција во скопски Сингелиќ. Дрогата која е пронајдена била скриена во бункери, а приведено е едно лице. „На 21.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи по претходна судска наредба, извршија претрес …

Прочитај повеќе

Мал пораст на заразени пациенти во Велес во изминатото деноноќие, институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравен велешанец

Veles crkva

Нови 758 случаи на коронавирусот се регистрирани во последните 24 часа. Од нив, 26 се во Велес, каде што има и 51 оздравен пациент. Во изминатото деноќие на територија на градот Велес според Министерството за здравство нема починат пациент како последица од Ковид-19. Состојбата по градови е следна: Скопје 324-Куманово …

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку Мицкоски биде уредно поканет ќе сведочи на првото наредно рочиште

vmro-dpmne palata

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска не се појави во судница да сведочи на судењето за „27 април“. Од партијата се јавија со реакција околу непојавувањето нивниот претседател. Од таму велат дека тој не се појавил на рочиштето поради тоа што имал однапред закажани обврски и поради тоа што не бил уредно …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во соседна Србија пристигнаа првите вакцини за Ковид-19

Srbija Vakcini

Во соседна Србија денеска пристигна првата пратка од вакцината против коронавирусот на „Фајзер“ и „Бионтек“. Како што јавија српските медиуми, во оваа пратка што пристигна утрово на белградскиот аеродром има 4.800 дози од вакцината, а први ќе ја примат лицата од старските домови. Авионот со вакцините на белградскиот аеродром слетал …

Прочитај повеќе

Мицкоски повторно не дојде да сведочи, Трајановски тврди тврди дека ВМРО-ДПМНЕ не учествувале на протестите на „За заедничка Македонија“

mickoski kriva palanka

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска не дојде да сведочи во Основниот кривичен суд во Скопје за предметот „27 април“. „Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски поради однапред закажани обврски беше спречен да присуствува на рочиштето за 27 април. Доколку биде уредно поканет ќе сведочи на првото наредно рочиште. Со …

Прочитај повеќе

(АМСМ) Возачите да внимаваат, намалена видливоста на повисокоите места

Magla

Од авто мото сојузот ги информирааат возачите дека на планинските превои Ѓавато, Пресека и Буково утрово има магла поради што видливоста е намалена од 50 до 100 метри. На останатите патни правци низ државата, сообраќајот се одвива без забрани, по наместа влажни коловози, се вели во соопштението од Авто мото …

Прочитај повеќе

Тренерот на Борец, Михаилов: Ако сакаме фудбал во Македонија последното есенско коло и тие „игри“ не смеат да се повторат

Gorazd Mihajlov 15.08.

Борец ја имаше најуспешната полусезона во Првата македонска фудбалска лига во историјата на клубот. Велешани есенскиот дел од шампионатот го завршија на одличната петта позиција на првенствената табела, за што без сомнение огромен дел од заслугата оди и зад името на стратегот на клубот, Горазд Михаилов. Михаилов, низ една кратка …

Прочитај повеќе

Аријан Адеми избран за најдобар фудбалер во Хрватска

Arijan Ademi

Играчот на македонската репрезентација и член на Динамо Загреб доби големо признание и прогласен е за најдобар играч за изминатата 2020 година во Хравтска, во анкета на „Т-Портал“ во која гласаа капитените. „Мислам дека нема поголемо чест и задоволство кога ќе те изберат за најдобар играч и тоа луѓе кои ја прават …

Прочитај повеќе