понеделник, 12 април, 2021

Вести

ФИЛИПЧЕ: СЕДУМТЕМИНА ТЕСТИРАНИ ДЕНЕСКА НЕМААТ КОРОНАВИРУС

Venko Filipce

Резултатите на седумтемина пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на корона вирус, објави предмалку министерот за здравство Венко Филипче на својата фејсбук страница. „Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарој за јавно здравје …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Забранети се сите посети во велешка болница

Bolnica Veles3

Во велешката болница е забранет секаков влез на посетители, освен пациенти кои се итни случаи. Забраната се воведува поради опасноста од ширење на коронависусот, но и сезонскиот грип, кој во ова време од годината е многу распространет. Според одлуката на Владата, Инфективното одделение на велешката болница е едно од трите …

Прочитај повеќе

Мобилни тимови на општина Велес ќе им помагаат на ранливите категории

Општина Велес формира мобилни тимови за помош на сите возрасни лица, изнемоштени лица, лица со попречености и хронично болни лица, кои живеат сами или немаат подршка од семејствата. Ова се прави со цел овие категории на граѓани да се снабдуваат со неопхопдните продукти за живот, а притоа да не излегуваат …

Прочитај повеќе

НЕМА НОВИ ЗАРАЗЕНИ, СЕ ТЕСТИРААТ СЕДУММИНА

Filipce

Нема нови заразени граѓани од коронавирус, но во моментов се тестираат седуммина жители на Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид, објави на прес конференцијата министерто за здравство Венко Филипче. Тој рече дека во државата има 120 респираторни машини, од кои 90 се во Скопје. Владиниот кризен штаб донесе одлука Детската …

Прочитај повеќе

ИНТЕРАКТИВНА МАПА ЗА СЛЕДЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА

map_mk_corona

Првата интерактивна мапа за следење на состојбта со коронавирусот во земјава. Изработена е од компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија. Мапата ги прикажува местата на кои има заразени со коронавирус, како и нивниот пол и години. Податоците ќе се ажурираат дневно, од официјалните извори на министерството за здравство. …

Прочитај повеќе

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ЗАКАЖА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 13:30 ЧАСОТ. СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО!

vlada_venko_filipche

Прочитај повеќе

ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА БАРА ИЗБОРИТЕ ДА СЕ ОДЛОЖАТ

DIK

Државната изборна комисија (ДИК) бара од политичките партии во земјава да ја преиспитаат одлуката за одржување на предверемните парламентарни избори, коишто треба да се одржат на 12 април. Од ДИК велат дека партиите треба да се договорат изборите да се одложат, поради растечкиот број од новозаразени со коронавирусот и опасноста …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Маркетите во Велес преполни, не допираат апелите до граѓаните

KAM MARKET 665

Велешани и денеска неконтролираното купувааат намирници. Маркетите се преполни со купувачи. Редици има на влезовите од маркетите, а во некои од нив се чека десетици минути за влез. Граѓаните не ги почитуваат апелите, кои вчера ги упати управата на КАМ Маркетите, преку кои ги молат купувачите за совесност и солидарност …

Прочитај повеќе

ЗОШТО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА НЕ ЗАТВОРА УЧИЛИШТА КАКО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ?

UK_country

Многу земји преземаат тешки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучувајќи затворање на училиштата, масовните собири и сериозни ограничувања на патувањето. Но, Велика Британија донесе релативно скромни мерки за контрола. Разликите можат делумно да се објаснат со фактот дека некои од овие земји се понапред во нивните епидемии. Но, …

Прочитај повеќе

КАМ маркети: Не купувајте претерано, бидете солидарни со оние кои треба да купат после вас

Управата на Кам Маркети апелира до граѓаните на совесност при купување на намирници. Неконтролираното купување кое, како резултат од стравот од коронавирусот, се појави деновиве, може да доведе до времено затворање на нашите маркети, велат од КАМ.

Прочитај повеќе