Вести

Дали Америка е новото жариште на коронавирусот?

koronavirus 02.04.2020

Бројот на заразени од коронавирусот во светот надмина еден милион случаи и 50.000 мртви. Според податоците на „Worldometers“ утрово, во светот има 1.015.877 случаи, 53.221 смртни случаи и 212.993 излечени. Откако минатата недела Италија го зазеде првото место од Кина и во случаите на заразени и во смртните случаи, пред …

Прочитај повеќе

Полицајка од Велес е осмата заразена со коронавирус

Policiski cas 01.04.2020

Полициска службеничка, која работи во скопска полициска станица е осмата заразена велешанка со коронавирус, потврди за Батали.нет Тони Димитриевски, директор на Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) Велес. Нејзиниот резултат од тестот стигнал синоќа, откако таа се тестирала во понеделникот, во исто време кога се тестирал и средношколецот кој вчера е …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Бев лом“ – исповед на претепаната девојка до Штип

pretepana devojka Stip

Пред два месеци се случило бруталното претепување на девојката од Штип, откри таа за телевизија Клан. Новинарот на оваа телевизија Фуркан Салиу ја најде оваа девојка и ја сними нејзината исповед. Таа раскажува за тоа што прживеала кога била нападната, но и за тоа дека не смеела никому да каже …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Се јави таткото на еден од насилниците од Штип: „Ме закопа синот единец“!

pretepana devojka Stip1

„Едно дете имам, ама ме закопа веќе“, вака таткото на еден од двајцата насилници кои претепаа девојка во Штип ја почнува својата приказна. Новинарот на телевизија Клан Фуркан Салиу разговараше со таткото на едно од момчињата кои полицијата ги приведе поради насилство. Јавноста ги виде како крвнички тепаат 20-годишна девојка …

Прочитај повеќе

Спасовски до работниците: Не потпишувајте спогодби за отказ (ВИДЕО)

Oliver Spasovski 02.04.2020

Нема драстични отпуштања од работа по кризата со коронавирусот, рече премиерот Оливер Спасовски. Тој апелира работниците да не потпишуваат спогодбени откази, а работодавачите да покажат солидарност и да понесат дел од товарот затоа што и после кризата сите заедно треба да ја продлжат економската активност на државата. Наместо секој да …

Прочитај повеќе

Лошата комуникација меѓу здравствените институции го испушти новозаразеното момче од Велес од официјалната евиденција (ВИДЕО)

Veles dron

Случајот со заразениот средношколец од Велес, кој е потврден денеска кај неговиот матичен лекар, го нема во евиденцијата на Министерството за здравство. Според министерот Венко Филипче, во последното деноноќие се регистрирани 30 заразени, а ниту еден од Велес. Сепак, матичниот лекар на заразениот средношколец веќе го информирал и Центарот за …

Прочитај повеќе

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Прес-конференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Oliver Spasovski

Прес-конференција на премиерот Спасовски, кој ќе биде придружуван од заменичката на претседателот на Владата, задолжена за економски прашања и за координација со економските ресори, Мила Царовска, министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за економија Крешник Бектеши.

Прочитај повеќе

Средношколец од Велес заразен со коронавирус

Infektivno Veles

Средношколец од Велес е позитивен на коронавирус, дознава Батали.нет. Тој е тестиран во понеделникот, а неговите резултати стигнаа денеска. Според нашите информации, средношколецот не е поврзан со првите случаи на заразени, вработените од Шумското стопанство Бабуна. Младиот велешанец најверојатно се заразил од негов роднина, кој пред две недели се вратил …

Прочитај повеќе

Штипски адвокат одбил да ги брани двајцата насилници кои претепаа девојче

Kristijan Micevski

Штипскиот адвокат Кристијан Мицевски не сака да ги брани пред суд двајцата насилници, кои прет два месеци брутално претепаа девојче во влез на зграда, а случката ја снимиле и ја објавиле на социјалните мрежи. Тој им порачал на роднините на насилниците кои побарале од него услуга, дека ќе помогне, но …

Прочитај повеќе

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Двајца насилници крвнички тепаат девојка во Штип

Вознемирувачко видео на кое се гледа како момчиња брутално напаѓаат и тепаат девојка се појави на социјалните медиуми. Додека ја тепаат, двајцата насилниција обвинуваат дека излажала дека е бремена. Видеот е споделено во група на фејсбук и според личноста која го споделио, се работи за инцидент кој се случил во …

Прочитај повеќе