Вести

Прогласена епидемија во 5 општини во Црна Гора

Crna gora pocinati korona

Црногорското Министерство за здравство вчера прогласи епидемија во пет општини на северот на земјата, поради зголемениот број на случаи на ковид-19, а Институтот за јавно здравје пријави 66 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата, што е рекорден број за еден ден. Покрај тоа има и две починати лица. …

Прочитај повеќе

Денеска сончево, со умерен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, со мала, до умерена локална облачност и со умерен ветер до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 32 степени. Од утре се очекува стабилизација на временските услови и постепено зголемување на температурите. Можеби ќе ве интересира: САД и официјално се повлече …

Прочитај повеќе

САД и официјално се повлече од СЗО

szo

САД и официјално се повлекува од (СЗО) по наредбата на претседателот Доналд Трамп, кој ја обвини организацијата за лошо раководење со пандемијата на Ковид-19. „Конгресот прими известување дека претседателот Трамп и официјално ги повлекол САД од Светската здравствена организација. Ова нема да ги заштити животите или интересите на Американците, туку ја …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Тензична ноќ во Белград, полицијата ги растера демонстрантите

myitwyzaipaor7dsnebl

Големи полициски сили за разбивање демонстрации околу три часот по полноќ ги растераа неколку часовните насилни протести што започнаа претходната вечер по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, дека полициски час може повторно да се воведе заради зголемувањето на бројот на луѓе кои се заразени од коронавирусот. Со интервенција …

Прочитај повеќе

Николовски од Делчево: Македонците дома, а нашите производи во странство, тоа ќе биде идното мото на истокот

Tribina SDSM 07.07.2020

Коалицијата „Можеме“ вечерва одржа трибина во Делчево. Пред присутните свое обраќање имаа носителите во ИЕ 3 од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Љупчо Николовски и Јагода Шахпаска. Се што СДСМ вети, исполни една третина од ветеното за само две и пол години рече пред делчевчани Шахпаска. „Ќе почнам од негователките и …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски од Велес: Да се обединиме сите против Заев и СДСМ

Hristijan Mickoski 07.07.2020

Ова не се обични избори, ова се избори за вистинска пресвртница, бидејќи изборот е помеѓу Македонија со искривена кичма, помеѓу неправдата и криминалот од една страна и правдата, чесноста, но и достоинствена, исправена и горда Македонија од друга страна, рече вечерва пред велешани лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој …

Прочитај повеќе

Машки труп пронајден во Вардар кај фабриката ХИВ

trup vo Vardar

Машки труп попладнево е пронајден во водите на реката Вардар, во близина на поранешната фабрика за вештачко ѓубре ХИВ, во близина на Градско. Трупот го забележал рибар, кој попладнево, нешто после 14 часот, ја алармирал полицијата. На местото стигнала и екипа од велешката противпожарна единица, која го извлекла трупот. Според …

Прочитај повеќе

Србија воведе задодолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

serbia_crna_gora_granica

Врз основа на проценката на актуелната епидемиолошка состојба во регионот, владата на Србија денеска донесе одлука сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија да минат низ период на задолжителна самоизолација од 14 дена. Црногорските државјани се должни да ја пријават адресата на која ќе престојуваат во следните две недели по …

Прочитај повеќе

На слобода двајцата штипјани што претепаа девојка

Законот во делот за судење по скратена постапка за насилство мора да се менува. Ова е ставот на невладината „ЕХО“, откако насилниците што во јануари тепаа девојка, а целиот настан го снимаа со  мобилен и покрај правосилната пресуда ќе бидат на слобода најмалку до септември. Нема основ тие и понатаму да …

Прочитај повеќе

Двајца велешани заразени со коронавирусот во последните 24 часа

Policiski-cas 997x485

Два нови случи на заразени од Ковид-19 во Велес во последното деноноќие регистрира Министерството за здравство. 120 нови случаи на ковид-19 во изминативе 24 часа од направени 1367 тестирања. Во Скопје-63, Куманово-4, Дебар-6, Штип-4, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-6, Велес-2, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-12, Свети Николе-1 и Кичево -1. Оздравени се 125 лица …

Прочитај повеќе