сабота, 26 септември, 2020

Вести

МВР: За еден час изречени 50 казни за непочитување на сообраќајните правила

policija-mk (1)

Околу педесет несовесни возачи казни полицијата во Штип, во акцијата на МВР за непочитување на сообраќајните прекршоци која освен во главниот град се одвива и во другите градови, соопшти Тони Ангеловски, портпаролот на МВР на денешната прес конференција во Штип. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што …

Прочитај повеќе

Бошкоски од инфективна: Подобар сум,чувајте се!

ljube boskovski

Лидерот на Обединети за Македонија , Љубе Бошкоски и поранешен министер за внатрешни работи, преку Фејсбук информира дека е во добра состојба откако синоќа бил хоспитализиран на Инфективната клиника. „Почитувани членови и симпатизери на Обединети за Македонија, почитувана јавност. Поради зголемениот интерес за мојата здравствена состојба, многу луѓе ме прашуваат …

Прочитај повеќе

Овогодинешната манифестација “Валандовска ракијада” е откажана

Valandovska Rakijiada

Поради состојбата со пандемијата од Ковид 19, овогодинешната “Валандовска ракијада”е откажaна. Валандовската ракијада е исклучително важен настан за општина Валандово. Преку истата се промовираат дел од културолошките посебности на валандовчани и се истакнуваат автентичните вредности пренесувани со генерации наназад. Организаторот Општина Валандово, се надева на подобри времиња и продолжување на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Како изгледаше премиерата на филмот „Стела“

Македонскиот филм „Стела“ во петокот конечно ја доживеја својата светска премиера. Конечно, затоа што по низа перипетии, поради ковид-кризата и одложување на првично закажаната премиера во март, таа се случи шест месеци подоцна. А премиерата пројде според сите стандарди за една филмска премиера, на кои се надодадоа и стандардите за …

Прочитај повеќе

Велешката полиција нема милост кон непочитувачите на обврската за носење заштитна маска

Полицијата вчера казни 25 велешани кои не носеле маски. За истиот прекршок изречени се по седум казни во Кавадарци и 10 во Неготино. Сите ќе мора да платат глоба од 20, односно 10 евра. „Во период 22./23.09.2020 год. за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита  казнети  сe 42 …

Прочитај повеќе

Се зголемува бројот на заразени од Ковид-19 во Хрватска, регистрирани нови 204 случаи во последните 24 часа

hrvatska

Расте бројот на заразени од Ковид-19 во Хрватска. Во последните 24 часа регистрирани се 204 нови случаи на коронавирус, две лица починале, а бројот на активни случаи е 1.268 лица. 278 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 27 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа биле тестирани …

Прочитај повеќе

Го истепале, по два дена размислување, пријавил во полиција

policija-noke

26-годишен кавадарчанец добил ќотек од шест години помлад сограѓанин. Но, иако инцидентот се случил во неделата, истепаниот дури вчера пријавил во полиција. Тепачката се случила во неделата рано утрото во 1 часот, на улица „Благој Крстиќ“ во Кавадарци. „На 22.09.2020 во Полициската станица Кавадарци, Р.Т.(26) од Кавадарци пријавил дека на …

Прочитај повеќе

Рускиот опозиционер Алексеј Навални излезе од болница

navalni

Рускиот опозиционер Алексеј Навални вчера излезе од болницата „Шарите“ во Берлин. „Алексеј Навални вчера е отпуштен од интензивна нега. Навални се лекуваше 32 дена, од кои 24 на интензивна нега. Врз основа на прогресот и сегашната состојба на пациентот веруваме дека е можно целосно закрепнување“, објавија од клиниката на „Твитер“. …

Прочитај повеќе

Од денеска се враќаат на работа родителите на деца до шест години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Од денеска се враќаат на работа родителите на децата до шест години, лицата кои користат продолжено породилно отсуство и дел од хронично болните лица. Владата ја донесе оваа одлука пред две недели, откако се отворија градинките и дневните центри за ран детски развој и се утврдија речиси сите протоколи за функционирање во сите сфери, со цел граѓаните да се заштитат од пандемијата од Ковид-19. Одлуката на Владата за враќање на родителите на нивните работни местнаиде на реакции кај дел од засегнатите, па по тој повод во неколку наврати родителите организираа и протести. Велат, дел од децата не се запишани во градинка, каде и нема слободни места, нема кој да …

Прочитај повеќе

Убиецот на Стојановиќ идентификуван по тетоважите и лузните

Lovrenovik

Српската полиција го осомничи 50-годишниот Миливој Ловреновиќ од Босанска Градишка за убиство на 30-годишниот Страхиња Стојановиќ во Белград на 13-ти септември. Тој беше идентификуван по тетоважите и лузни кои се гледаа на снимките од видео надзорот. Како што може да се види на тие снимки, Ловреновиќ користел електричен велосипед на …

Прочитај повеќе