Вести

78 годишен велешанец нова жртва на ковид-19

Veles kovid kombe

Пациент од Велес на 78 годишна возраст во ковид статистиката на Министерството за здравство е регистриран како починат од ковид-19. Бројот на новозаразени 10 а оздравени се 43 пациенти. Бројот на активни случаи во Велес е 413. Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови …

Прочитај повеќе

Голема бројка на испишани пациенти како оздравени од велешката болница

Bolnica Veles

Во велешката болница бројот на хоспитализирани пациенти во моментов е 63. Од нив, 42 имаат потврдени позитивни тестови, тројца пациенти се сомнителен на вирусот, и 18 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 23 пациенти. На инфективното оддееление има 37 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

МВР приведе лице барано од турската полиција за убиство

MVR-polici-a-1

47-годишно лице од Р.Турција со престојувалиште во Скопје е приведено откако претходно по него турската полиција имала распишано меѓународна потерница за убиство. „На 05.05.2021 во 17 часот од полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Карпош бил лишен од слобода З.С.(47) од Р.Турција со престојувалиште во Скопје, кој се …

Прочитај повеќе

Прво авионско прскање против комарци во Велес годинава

Avionsko prskanje protiv komarci

Општина Велес ја известува јавноста дека,  прво авионско третирање против комарци ќе се спроведе на ден 10.05.2021 (понеделник), во периодот од 05:00 до 06:30 часот. Доколку временските услови не дозволат извршување на авионско прскање, активноста се одложува за наредниот ден 11.05.2021 (вторник). Границата на третирањето е: езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино Село низ Велес, …

Прочитај повеќе

Јован Качевски ќе им суди на Борец и Ренова

Jovan Kacevski Struga Sudija

Македонското фудбалско првенство полека се ближи кон својот крај. За време на викендот се играат натпреварите од 32. коло. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги откри имињата на арбитрите задолжени за овие средби. Натпреварот кој е од големо значење за обете екипи помеѓу Борец и Ренова ќе го суди добро …

Прочитај повеќе

Се намалува бројот на хоспитализирани пациенти во велешкиот ковид центар

Modularna bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 71. Од нив, 51 имаат потврдени позитивни тестови, четири пациенти се сомнителен на вирусот, и 16 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 22 пациенти. На инфективното оддееление има 37 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Повеќе оздравени од заразени, бројот на активни случаи во Велес е 447

Veles kombe kovid maj 2021

Продолжува трендот на намалување на активниот број на заболени од ковид-19 во Велес. Во ковид статистиката на Министерството за здравство во Велес се регистрирани 12 нови случаи на ковид-19, а оздравени се 23 пациенти. Бројот на активни случаи во Велес е 447. Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, …

Прочитај повеќе

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење во службата

Opstina Caska

Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353-в став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека како службено лице, градоначалник на …

Прочитај повеќе

Какво време не очекува

Vremenska promenlivo oblacno

Времето денеска ќе биде умерено, повремено значително облачно. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15, а максималната ќе достигне од 18 …

Прочитај повеќе

Денес е денот на македонската азбука

Makedonska azbuka

На денешен ден, на 5 мај 1945 година, со Решение на Народната влада на Федерална Република Македонија е усвоена азбуката на македонскиот јазик, а по два месеци, Министерството за просвета го озакони првиот правопис на македонскиот јазик. Овие два датуми не се внесени во календарот за празници на Собранието на …

Прочитај повеќе