Вести

Манчестер Јунајтед со 120 милиони купува играч од Лацио

man.utd

Најтрофејниот клуб во премиер лигата Манчестер Јунајтед, се обидува во своите редови да го донесе играчот од средниот ред на Лацио, Серѓеј Милинковиќ – Савиќ, кој има договор со тимот на на Лацио до 2024. Оваа вест ја пренесе францускиот сајт “FootMercato” каде што вели дека играчот од средниот ред …

Прочитај повеќе

Најсмртоносен ден досега во сојузната државата Њујорк

Corona-Death-2

Гувернерот на сојузната држава Њу јорк, Ендру Куомо, ги објави најновите информации за болните и починатите во таа држава денес. Последните 24 часа се најлошиот период од почетокот на пандемијата во таа земја. Поточно, за 24 часа починале 732 лица, најмногу досега во овој период. Досега околу 138 800 луѓе …

Прочитај повеќе

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Во 17:00 часот министерот Филипче со нови информации

Venko Filipce 01.04.2020

Прочитај повеќе

ЈУ-КА донираше илјада заштитни маски за велешките здравствени работници

JU-KA

Донација на илјада заштитни маски за здравствените работници во Велес донираше велешката компанија ЈУ-КА, која произведува заштитна и работна облека. Донацијата е веќе предадена на здравствените институции во градот. Од општината апелираат и до другите компании од градот да помогнат со свои донации. „Општина Велес упатува апел до сите општествено …

Прочитај повеќе

Петмина починаа, 29 новозараени во последните 24 часа

corona_cure

Пет нови смртни случаи од коронавирус се регистрирани во последното деноноќие, инормираат од Министерството за здравство.На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа четири пациенти, по еден од Куманово на возраст од 52 години, пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години, пациентка од Челопек на возраст од …

Прочитај повеќе

Градскиот пазар во Велес ќе работи секој ден, маркетите да организираат онлајн продажба

Opstinski krizen stab 07.04.2020

Градскиот пазар во Велес ќе работи секој ден од 7 до 14 часот, освен во сабота и недела, кога полицискиот час трае деноноќно. Ова е една од одлуките на Општинскиот штаб за заштита и спасување кои ги донесе на синоќешната седница. Проблемот со снабдувањето на граѓаните со прехрамбени производи, без …

Прочитај повеќе

Нова жртва на Ковид 19

stip

Прва жртва во Штип од корона вирусот. Почина 81 годишна жена. Случајот за ТВ 24 го потврдија од Центарот за јавно здравје. Жената пред десетина дена беше хоспитализирана на инфективното одделение и првично беше лекувана од пневмонија бидејќи првиот тест за корона и беше негативен. Таа беше испратена на инфективната …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Кавга пред експозитура на банка во Скопје

nlb_gtc_sk

Гужви пред експозитурите на банките од утрово има во цела држава. Често присутна е и нервозата кај граѓаните. Камерата на Телевизија 24 утрово сними кавга помеѓу граѓаните, кои во голем број доаѓаат пред експозитурите во банките, откако вчера владата донесе одлука да го продолжи полицискиот час, кој од утре ќе …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Сите во банка денеска, утре нема ден! И денеска огромни гужви пред банките во Велес

Guzva pred NLB

Огромни гужви утрово можат да се забележат пред банките во Велес. Граѓани на социјалните мрежи објавуваат фотографии и видеа, на кои се гледаат групи од стотина граѓани пред експозитурата на НЛБ Банка во центарот на градот. Иако присутна е и полицијата, сепат групирањето во толпа засега не се контролира. Слична …

Прочитај повеќе

Убиство, самоубиство или природна смрт! Од што починаа мајката и синот од Велес? (ФОТО+ВИДЕО)

Pocinati majka i sin6

Неподносливата миризба која се ширела од станот на Катерина Маноилова и нејзиниот син Ванчо ги натерала соседите да пријават во полиција. Утрово кога пожарникарите ја скршиле вратата од станот на улица 4 јули во Велес, имале што да видат. Двете тела на 79 годишната мајка и 53 годишниот син биле …

Прочитај повеќе