Вести

Од вечерва полициски час од 23 часот, кафулињата ќе работат до 22 и 30

Policiski cas 997x485

По препорака на Комисијата за заразни болести, поради стивнувањето на епидемијата во земјава, Владата донесе одлука наместо од 21:00 часот, полицискиот час од денеска да започнува од 23:00, а ќе трае до 05:00 часот. На вчерашната седница Владата донесе одлука и за измена на работно време на угостителските објекти, односно …

Прочитај повеќе

Од утре велешани ќе се вакцинираат во својот град

Од утре (среда) велешани ќе се вакцинираат во својот град. Количините на вакцини веќе се пристигнати во Здравствениот дом во Велес, во чија зграда ќе се врши имунизацијата. Таа ќе се одвива на вториот кат, во ординациите на ушното одделение. Информацијата ја потврди и директорот на Здравствен дом Велес Николче …

Прочитај повеќе

Во ковид статистиката регистрирани тројца починати велешани

Пациенти од Велес на 64, 72 и 73 годишна возраст во ковид статистиката на Министерството за здравство се регистрирани како починати од ковид-19, нема новозаразени а оздравени се 14 пациенти. Бројот на активни случаи во Велес е 457. Во последните 24 часа се направени 1 169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на ковид-19, информираше Министерството …

Прочитај повеќе

Одделението за Физикална терапија од велешкиот ковид центар ставен во времено мирување

Veleska bolnica 997x485

Поради намалување на бројот на хоспитализирани пациенти, ковид центарот на Одделението за Физикална терапија од денес е ставен во времено мирување. Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 72. Од нив, 56 имаат потврдени позитивни тестови, шест пациенти се сомнителен на вирусот, и 10 имаат негативни брисеви, …

Прочитај повеќе

Дизелот поскапува, бензините со иста цена

benzin

Регулаторната комисија за енергетика ја донесе својата најнова одлука кога станува збор за малопродажните цени на горивата во нашата земја Со одлука на Регулаторната комисија за нергетика од ноќеска на полноќ цените на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 0,26 проценти, при што  малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 …

Прочитај повеќе

Во салата Јасмин во Кавадарци почна масовната регионална имунизација против Ковид-19

Започнува масовната имунизација на населението, во повеќе регионални центри низ државата – Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола. Предвидено е да се вакцинираат меѓу 10 до 15 илјади граѓани на ден, со што здравствените власти очекуваат до почетокот на летото да имаме висок процент на вакцинирано население и …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Четириесет и една година година од смртта на Јосип Броз Тито, неговиот погреб се смета за најголемиот погреб на 20-век

tito

Пред 41 на денешен ден година почина претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито е роден на 7-мај 1892 во Кумровец. Тој беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година, а беше и долгогодишен лидер на Комунистичката партија на Југославија и командант …

Прочитај повеќе

На денешен ден пред 118 години е убиен револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев

Goce Delcev

Денеска се одбележуваат 118 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Во …

Прочитај повеќе

Владата денеска одлучува, ќе има ли промена во однос на полицискиот час

Policiski cas 01.04.2020

Владата на денешната седницс треба да одлучи дали полицискиот час да почнува од 23 часот. Ова е еден од предлозите на комисијата за заразни болести , по кој ќе одлучува денеска Владата. Исто така Владата треба да одлучи дали угостителите ќе имаат дополнителни два часа за работа и гости ќе …

Прочитај повеќе

Времеска прогноза

veles

Во земјава денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи во интервал од 5 до 15, а максималната ќе достигне од 19 до 26 степени, соопшти УХМР. Во следните денови времето ќе биде претежно …

Прочитај повеќе