понеделник, 1 март, 2021
Реклама

За неносење маска напишани 386 казни

Luge nosenje maski

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 386 прекршоци, информираат од МВР.

Паричната казна за ваков прекршок е 20 евра во денарска противвредност, а доколку се плати во рок од 7 дена, таа се преполовува.

Kegi Mobi

Од ресорното министерство воедно апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Можеби ќе ве интересира: