Реклама

(ВИДЕО) Страшна повреда на саудискиот фудбалер, итно префлрен во Германија

povreden igrac na Saudiska Arabija

Саудиска Арабија вчера го шокираше светот откако во 1. коло од групата Ц ја совлада Аргентина со 2:1. Аргентинците водеа со 1:0 на полувремето со голот на Лео Меси од пенал, но Саудијците преку Ал Шехри и Ал Даусари го свртеа натпреварот на почетокот на вториот дел и херојски ја задржаа предноста до крајот на натпреварот.

Саудијците сега имаат голема шанса да изборат пласман во осминафиналето. Натпреварите против Полска (26.11) и Мексико (30.11) ќе мора да ги одиграат без Јасер Ал Шахрани. Одличниот лев бек, кој храбро се справи со Аргентинците, тешко се повреди во финишот на натпреварот.

Agria

Голманот Ал Овејс при една интервенција со коленото го удри во главата Ал Шахрани.

Саудискиот дефанзивец лежеше неподвижен на тревникот, но судијата Славко Винчиќ ја продолжи играта пред играчите на Саудиска Арабија да му дадат знак да го прекине натпреварот.

Ал Шахрани откако му беше укажана медицинска помош на теренот, на носилки беше изнесен од теренот. Тој со палецот нагоре сигнализираше дека е добро, но саудиските медиуми објавија дека овој турнир за него е завршен.

По средбата, на Ал Шахрани му била дијагностицирана фрактура на вилицата и коската на лицето, а наводно имал внатрешно крвавење.

Саудиското кралско семејство веднаш му организираше приватен авион за да го пренесе во Германија, каде што ќе биде опериран.

Можеби ќе ве интересира: