Батали

(ВИДЕО) Иван Милевски го промовираше видео записот на песната „Проклети да се предавниците“

Ivan Milevski

Иван Милевски го промовираше видео записот за песната „Проклети да се предавниците“. Станува збор за нова преработка на стара добро позната песна на македонската фолк икона Гоце Арнаудов.Текстот продолжува под рекламата „Во време кога човечките вредности се се повеќе пореметени, решивме преку преработка на оваа добро позната песна во нов аранжман, …

Прочитај повеќе

Скопје се лади! Три концерти во една вечер!

Со концерт на македонски и српски изведувачи во Сабота на 8 јуни на стадионот на АРМ во Скопје почнува музичката ноќ на фестивалот Скопје се Лади – Три концерти во една ноќ.Текстот продолжува под рекламата Скопје добива нова форма на музичко изразување и ноќ посветена на љубителите на добрата музика …

Прочитај повеќе

Над еден милион туристи од Македонија ја посетиле соседна Грција во 2023 година

grcija plaza

Минатата година Грција ја посетиле 1.128.000 туристи од Северна Македонија, бројка што е нешто помалку од двојно поголема споредбено со 2022 година, согласно податоците од Институтот на Асоцијацијата на грчки туристички бизниси (ИНСЕТЕ), јави дописничката на МИА од Атина. Во истражувањето „Кој каде оди? Колку долго останува? Колку троши?“, ИНСЕТЕ …

Прочитај повеќе

Паушални информации за пчеларење на социјалните мрежи, фалсификуваниот мед се уште актуелен проблем

Фалсификуваниот мед, исплатата на субвенциите и нивната висина, пласирањето научно непоткрепени техники на одгледување пчели преку социјалните мрежи, недоволната организираност на фелата, неусогласеноста на статистичките податоци и недоверливоста во официјалните бројки, се само некои од проблемите со кои се соочуваат македонските професионални пчелари. Тие се донекаде задоволни од цената на …

Прочитај повеќе

Ова се трите најдобри земји за водење бизнис

Сингапур, Данска и САД се најдобрите места во светот за водење бизнис, според рангирањето на деловната клима на Економист интелиџенс јунит (Economist Intelligence Unit). „Сингапур ќе остане најдобрата географска област во светот за водење бизнис, како што беше во изминатите 16 години“, изјави за Си-Ен-Би-Си (CNBC) менаџерот за прогнози за …

Прочитај повеќе

По двата распродадени и трет митинг на Бојан и Марјан!

Tret miting Velevski

Откако првите два митинзи на 27ми во Кино Верзум беа брзо распродадени и се барашекарта повеќе, сега уште еден трет и последен митинг во Велес за оваа кампања на БојанВелевски и Марјан Георгиевски со наслов “МОЖЕВМЕ” (мало сутра).Содржината продолжува под рекламата Во стилот на прав предизборен митинг со многу енергија …

Прочитај повеќе

По патиштата ширум Европа ќе се возат камиони долги до 25 метри

kamion

Европскиот парламент со 330 гласа „за“, 207 против и 74 воздржани ја усвои директивата на Европската комисија според која камионите со носивост до 60 тони наскоро ќе можат да се движат по патиштата низ континентот. Сега останува само оваа револуционерна мерка да ја одобри Европскиот совет каде заседаваат земјите-членки. Овие …

Прочитај повеќе

Биткоинот на рекордни нивоа – за една година поскапе за 200%

bitkoin

Најпознатата криптовалута биткоин стигна чекор поблиску до највисоката цена во историјата на своето постоење. Така, со вредност од околу 68.990 долари денес бтикоин е поскап отколку цените забележани во текот на пандемијата. Пазарната капитализација на биткоин достинг 1,28 трилиони дикари од декември 2021 година. Биткоин, кој сочинува повеќе од половина …

Прочитај повеќе

Бојан и Марјан со митинг во Велес!

Stend up Bojan& Narijan

Бојан Велевски и Марјан Георгиевски низ Македонија со стенд ап предизборна кампања! Текстот “МОЖЕВМЕ (мало сутра) е на маестрото за политички хумор Божидар Божиновски, кој се покажа како добитна комбинација на минатата турнеја со Бојан Велевски.Содржината продолжува под рекламата Митинзите, како што ги нарекоа, се во сите поголеми градови низ …

Прочитај повеќе

Што е разликата: IQOS ILUMA споредено со претходната генерација IQOS уреди?

Уредите без чад значително ја променија сликата на пазарот на алтернативи на пушењето. Предводник во оваа категорија несомнено се IQOS уредите. Со загревање наместо согорување на тутунот, уредите нудат подобра алтернатива на цигарите за сите полнолетни пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат.На македонскиот пазар неодамна пристигна технолошки најнапредниот уред …

Прочитај повеќе