вторник, 5 декември, 2023

Батали

Фероинвест: ИРЛ се осудени за небарање втора страна, намерно нанесување штета и лажирање информации од владини настани

Feroinvest zgrada

ИРЛ се осудени за клевета поради тоа што судот утврдил дека во нивната емисија: свесно лажеле за содржината на официјален состанок одржан во Владата; Лажеле дека БРАКО и Кочо Анѓушев имале некаква врска со темата мазут и тврделе пред судот дека имаат докази и договори кои во судењето никогаш не …

Прочитај повеќе

Работи што никако не смеете да им ги кажете на трудниците

trudna zena

Ако сте бремени, вие сте во центарот на вниманието на случајните минувачи, познајниците сакаат да ви го допрат стомакот, кажуваат секакви работи и имаат совети за вас, а некои од пријателите и членовите на семејството кажуваат реченици кои воопшто не се пријатни. Многу од овие коментари станаа толку чести што …

Прочитај повеќе

Teкстилец до врв ја наполни мрежата на Борец

tekstilec-borec-rakomet-24

Уште еден висок пораз забележаа ракометарите на Борец. На гостувањето во Штип, Текстилец беше подобар од Борец со 38:14. Убедливиот триумф на штипјани беше најавен уште по првото полувреме кое Текстилец го доби со 16:7. Содржината продолжува под рекламата Екипата на Текстилец немаше многу проблеми за да дојде до посакуваните …

Прочитај повеќе

Денешните татковци поминуваат три пати повеќе време со децата во споредба со претходните генерации

dete na more

Промените во економските односи, менувањето на стилот на работните места, но и еманципацијата на жените и нивното поголемо влегување на пазарот на труд овозможи денешните татковци да поминуваат повеќе време со нивните деца во споредба со претходните генерации. Додека порано татковците ги гледале децата само за вечера откако ќе се …

Прочитај повеќе

Неделен хороскоп

horoskop-wrozby-1

Oвен Во наредниот период ќе бидете многу окупирани со работи од минатото, особено кога станува збор за односот со партнерот. Обидете се да решите одредени работи преку компромис. Бик Односот со семејството е многу критичен поради одредени работи со кои нема да се согласите. Најдобро би било добро да размислите …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Јапонецот кој потроши илјадници евра да стане куче излезе на прошетка

covek stana kuce

Jапонец кој потроши илјадници евра за да се трансформира во куче од расата шкотски овчар неодамна го имаше своето прво јавно појавување, а камерата на еден германски ТВ канал го сними неговото деби на улица и реакциите на луѓето и на животните на неговиот крајно реалистичен костим. Во претходните видеа …

Прочитај повеќе

Сончањето за време на бременост може да биде опасно за плодот

plaza dupeni beach

За време на летната сезона многу жени се прашуваат дали е безбедно да се сончаат на плажа или во солариум додека се бремени. Тие секако би сакале да имаат убав тен, но дали вреди да го ризикуваат своето здравје и здравјето на своето неродено дете? Кога станува збор за трудници …

Прочитај повеќе

„Гнев“ е новиот синг на „CONSPIRACY“

Muzicka grupa CONSPIRACY

„ГНЕВ“ е новиот сингл на македонскиoт состав CONSPIRACY. Со оваа моќна, брза и ритмички силна композиција, членовите на бендот го изразуваат ставот кон денешното општество и политичките случувања коишто ја следат долгата транзиција. Содржината продолжува под рекламата „ГНЕВ“ всушност е прва композиција на CONSPIRACY којашто е отпеана на македонски јазик со што доживувањето …

Прочитај повеќе

Биткоинот на највисоко ниво во последниве 6 недели, крипто иницијативите се засилуваат

bitkoin

Биткоинот се искачи на највисокото ниво од почетокот на мај, поттикнато од крипто иницијативите во кои се вклучени главните играчи од традиционалниот финансиски сектор. Најголемото дигитално средство порасна за цели три проценти за да се тргува за 28.720 долари во Сингапур, со што закрепнувањето на токенот оваа година достигна 74 …

Прочитај повеќе

Мајкрософт ги замрзнува платите на вработените

majkrosofr

Една од најголемите технолошки компании во светот Мајкрософт одлучи да ги замрзне платите на сите вработени со полно работно време како дел од мерките за штедење. Како што пренесува Блумберг, извршниот директор Сатја Надела во писмо до вработените изјавил дека овој потег е неопходен за да се генерираат доволно пари …

Прочитај повеќе