Вести

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа

iranski pretsedatel ebrahim raise

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан загинаа откако вчера се урна хеликоптерот во кој се наоѓаа, потврдил иранскиот потпретседател Мохсен Мансури. „Хеликоптерот на претседателот Раиси целосно изгоре за време на падот. За жал, се стравува дека сите патници се мртви“, соопштил официјалниот претставник. Како …

Прочитај повеќе

И Мартолци исклучен од натпреварувањето во ОФС Велес

На едно коло до крајот на Општинската фудбалска лига – Велес, од натпреварувањето е исклучена и екипата на Мартолци поради непојавување на два последователни натпревари. Текстот продолжува под рекламата Резултати: Башкими – Тополка 4:1, Младост – Форца Нова 2:5, Согле – Бабуна 0:3 (службено поради исклучување на домашниот тим), Богомила …

Прочитај повеќе

Превалец го совлада Росоман и заврши како второпласиран во лигата

Prevalec Rosoman

Фудбалерите на Превалец со триумф на д Росоман со резултат 1:0 го завршија настапот во Третата фудбалска лига – Југ. Со оваа победа Превалец го престигна тимот на Росоман и се искачи на втората позиција.Текстот продолжува под рекламата Стрелец на победоносниот гол за Превалец беше Сашко Кочов во 75 минута …

Прочитај повеќе

Променливо облачно со врнежи од дожд

Veles oblacno oktomvri 2023

Променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд се најавува во прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за денешниот ден. Во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи локално во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Борец ја освои Третата фудбалска лига – Југ

Borec Shampioni

Фудбалерите на Борец со победата над Локомотива од Градско со резултат 6:0, ја завери титулата во Третата фудбалска лига – Југ и обезбеди пласман во бражот за влез во Втората фудбалска лига, а ги испрати гостите од Градско во понизок ранг на натпреварување.Текстот продолжува под рекламата Резултатот го отвори Александар …

Прочитај повеќе

Велешанец берел печурки, го погодил куршум

Pecurki

На велешанец му е изваден проектил од огнено оружје од коленото во Општата болница Велес, откако се пожалил на болка додека собирал печурки во атарот на село Лисиче. Најверојатно станува збор за заскитан куршум. Од полицијата го потврдија настанот.Текстот продолжува под рекламата „На 18.05.2024 во 11.00 часот во СВР Велес, …

Прочитај повеќе

За неколку дена прва официјална посета на Силјановска Давкова во Ватикан и Рим

За неколку дена, односно на 23 мај претседателката Гордана Сиљановска Давкова ќе ја има првата посета во странство. Тој ден ќе биде примена од Папата Франциск во Ватикан, а следниот ден во Рим ќе присуствува на чевствувањето на светите браќа Кирил и Методиј. Сиљановска Давкова ќе ја посети базиликата Свети …

Прочитај повеќе

Приведен велешанец баран со потерница

policija lisici

На 17.05.2024 во 16.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле одслобода лице Е.Р.(44) од Велес, извести СВР Велес.Текстот продолжува под рекламата „Тој бил баран по централна потерница врз основа на судска наредба за издржување на затворска казна за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија, топлинска …

Прочитај повеќе

Бисинов Фруитленд четврти на кадетскиот турнир од Ф4, Панче Ристовски најдобар стрелец на турнирот

Kadeti Bisinov Fruitlend

Кадетската екипа на Бисинов Фруитленд завршија на четвртото место на кадетскиот турнир од Ф4 што се одржуваше во салата во Автокоманда во Скопје. Во борбата за третото место во неизвесен и изедначен дуел загубија од Струга со 35:33.Текстот продолжува под рекламата Претходно, во полуфиналниот дуел против екипата на Еурофарм Пелистер …

Прочитај повеќе

Велешанецот Aнгелче Петрушев шести на ЕП во кајак

Angel Petrusev Varsava

Велешкиот кајакар кој ги брани боите на Македонија, Ангелче Петрушев имаше фантастичен настап на Европското првенство на диви води, што се одржува на во Љубљана. Тој настапи во дисциплината К1 мажи, во кој имаше вкупно 60 натпреварувачи, а само 12-мина од нив се квалификуваа во финалната трка.Текстот продолжува под рекламата …

Прочитај повеќе