Вести

Кадетите на Бисинов Фруитленд победија во баражот и стигна до Ф4

Kadeti Bisinov Fruitlend

Со победа во баражот за Ф4 над екипата на Мулти Есенс со резултат 29:28, кадетската екипа на Бисинов Фруитленд се пласираше на завршниот турнир за ракометен шампион во кадетска конкуренција.Содржината продолжува под рекламата Кадетите на Бисинов Фруитленд претходно завршија на втората позиција на табелата во Група „В“ и обезбеди разигрување …

Прочитај повеќе

Љупчо Палевски – Палчо ја помина првата ноќ во затворот во Скопје

palco go nosat u zatvor

По трансферот во Македонија, Љупчо Палевски-Палчо веднаш е префрлен во затворот во Шутка бидејќи за него веќе има определен притвор од 30 дена. Во скопскиот истражен затвор беше донесен со конвој од 4 необележани со полициски ознаки,  автомобили. Турската полиција го испрати со куфер со неговите работи пронајдени при апсењето …

Прочитај повеќе

Претседателката Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

gordana siljanovska

Македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова реагираше на веста за атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо. „Бев длабоко шокирана кога ја слушнав веста за грозоморниот напад врз словачкиот премиер Роберт Фицо. Се молиме за негово здравје и брзо закрепнување! Нашите мисли се со неговото семејство и со народот на Словачка“, напиша …

Прочитај повеќе

Временска прогноза

Veles dozd Oktomvri 2021

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во источните делови. Наместа ќе има услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец (над 60 km/h). Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 13, а максималната ќе достигне од 15 до 21 …

Прочитај повеќе

Со гол од корнер ЖФК Љуботен го освои фудбалскиот Куп на Македонија во Велес

Zensko finale Kup na MAkedonija Ljuboten Sasa

Велес денес беше центарот на фудбалските збиднувања во женскиот фудбал. На стадионот „Зоран Паунов“ во Велес се играше финалето на Купот на Македонија во женска конкуренција помеѓу екипите на ЖФК Љуботен од Тетово и ЖФК Каменица Саса од Македонска Каменица.Текстот продолжува под рекламата Поуспешни беа тетовчанки, откако во втората минута …

Прочитај повеќе

24Инфо: Љупчо Палевски вечерва пристигнува во Македонија

Palco

Љупчо Палевски Палчо, првообвинет за убиството на малата Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, вечерва ќе биде донесен во Македонија, ексклузивно објавува порталот 24инфо. Според информациите, Палевски вечерва треба да слета на скопскиот аеродром по што директно ќе биде спроведен во Истражниот затвор Скопје. Палевски беше уапсен на 6 декември минатата …

Прочитај повеќе

16-годишна девојка се оддалечила од својот дом во Велес, случајот го пријавила сестрата

SVR Veles policija

На 14.05.2024 во 17.30 часот во СВР Велес, К.Р.(29) од Велес пријавила дека oд домот сеоддалечила нејзината малолетна сестра М.И.(16) од Велес.Текстот продолжува под рекламата Според пријавеното, постои можност М.И. да е заедно со лицето Д.М. од Велес со патничко возило „фолксваген голф“ со велешки регистарски ознаки. Текстот продолжува под …

Прочитај повеќе

Запалено возилото на директорот на затворот Идризово

Ноќеска, по полноќ, бил запален службениот автомобил ,,пасат” на Зоран Јовановски, директорот на затворот ,,Идризово”, дознава ,,Фокус” од свои извори. Повеќе детали за инцидентот очекуваме од МВР, од каде што побаравме дополнителни информации. Засега е познато само дека возилото било запалено пред домот на директорот, во скопската населба Кисела Вода. …

Прочитај повеќе

Временска прогноза

Veles Juli 2023 oblacno

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени. И во четврток времето …

Прочитај повеќе

АМСМ информира за состојбата на државните патишта

avtopat doz

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација …

Прочитај повеќе